عادت‌های بد مطالعه یکی از علل مهم افت تحصیلی است. توان هر کسی برای پیشرفت تحصیلی کامل، بستگی به عوامل متعددی دارد. تلاش‌هایی در جهت رفع پیشرفت تحصیلی بالاتر از طریق بهبود کیفیت آموزش، موضوعات آموزشی، محیط‌های تحصیلی و غیره انجام گرفته است.

توصیف هر یک از حوزه‌های عادت‌های مطالعه
عادت‌های مطالعه اساساً کوششی فردی در عادت‌های خواندن،‌ فنون یادگیری، ‌حافظه، برنامه‌ زمانی، شرایط فیزیکی، امتحان، ارزشیابی و غیره است.
سؤال‌های پرسشنامه به هشت حوزه‌ی زیر تعلق دارد:
۱ـ تقسیم‌بندی زمان: طراحی تقسیم‌بندی زمان مطالعه خیلی مهم است. برنامه زمانی به تنظیم دوره‌های مطالعه و سایر فعالیت‌ها بر طبق نیازهای فرد کمک می‌کند. بهترین روش در تقسیم‌بندی زمان ثبت فعالیت‌های سر تا سر روز در طول یک هفته است. تحلیل یادداشت روزانه در تقسیم‌بندی زمان کمک خواهد کرد. از طریق تقسیم‌بندی زمان، دانش‌آموزان می‌توانند به موفقیت‌شان در مطالعه به علاوه در فعالیت‌های دوره‌ی تحصیلات عالی‌شان خوش‌بین باشند.
۲ـ شرایط فیزیکی برای مطالعه: نقش شرایط فیزیکی بخش مهمی در عادت‌های مطالعه است. مکان مطالعه باید ساکت و آرام باشد. باید تمیز و روشنایی و تهویه مناسب داشته باشد. اثاثیه باید راحت باشد. نور آن‌جا باید کافی باشد. میز مطالعه باید تمیز و جادار و تمام چیزهای ضروری نظیر تعدادی کاغذ، قلم، مداد،‌کتاب و غیره را داشته باشد.
۳ـ توانایی خواندن:‌ خواندن، مهارت اساسی در هر نوع مطالعه است. توانایی خواندن شامل عوامل مختلفی نظیر واژگان خوب، سرعت خواندن، درک مطلب، انتخاب موضوع مناسب برای خواندن و میزان اطلاعات می‌باشد. هر کسی قادر است دست کم در هر دقیقه ۳۰۰ کلمه در زبان مادری و ۷۵ تا۱۰۰ کلمه در زبان بیگانه بخواند. هر کسی باید سعی کند از طریق یادآوری درست معنی کلمات واژگان خوبی بسازد. سرعت خواندن نیز عامل مهمی است. آرام خواندن همیشه مناسب‌تر از بلند خواندن است. سرعت خواندن موضوع را، ضروری است بر طبق اهمیت موضوع تنظیم کنیم. موضوع فنی بیشتر از موضوع عادی به زمان نیاز دارد. هر فردی باید سعی کند آن‌چه را که می‌خواند درک کند. او باید سعی کند ایده‌هایی را که زمان خواندن درمی‌یابد و خلاصه‌ی ایده‌های عمده را به خاطر آورد.
۴ـ یادداشت کردن: یادداشت برداشتن در کلاس درس فعالیت یادگیری مهمی است. یادداشت‌ برداشتن از کتاب نیز به مقدار زیادی در مطالعه کمک می‌کند. راه‌های مختلفی برای یادداشت کردن وجود دارد. یکی ممکن است همه‌ چیز را از کتاب درسی کپی کند. دیگری امکان دارد برای تهیه‌ی رئوس مطالب فقط پاراگراف‌های مهم را یادداشت کند یا عنوان‌های درشت و ریز عبارت‌های کلیدی مهم را یادداشت کند. تفسیر کلمات توسط خود فرد و خلاصه کردن، بهترین روش تهیه‌ی یادداشت فرض شده است. ترکیب یادداشت‌کلاسی و کتابی برای تهیه‌ی یادداشت‌ نهایی تمرین خوبی است. با تمرین منظم یادداشت برداشتن می‌توان به عادت شدن آن کمک کرد.
۵ـ عوامل مؤثر در انگیزش یادگیری: صرف‌نظر از توانایی یادگیری تمایل به یادگیری هم یک امر مهم قابل ملاحظه‌ای است. اگر کسی به طور واقعی علاقه به یادگیری داشته باشد احتمالاً سریع یاد می‌گیرد و آموخته‌ها به مدت زیادی در ذهن او باقی می‌ماند. در استعداد یادگیری تفاوت‌های فردی وجود دارد. هر کسی با کوشش‌های زیاد می‌تواند بهبود یابد. روح رقابت و همکاری در یادگیری کمک می‌کند. فرد در گروه بهتر یاد می‌گیرد.
۶-حافظه: بهبودی حافظه به معنی یادگیری بهتر است. دوره‌های یادگیری فاصله‌دار به یادگیری بی‌وقفه یا پیاپی ارجحیت دارد. یادگیری بهتر بقای بیشتری دارد. پرآموزی به یادآوری برای یک دوره طولانی کمک می‌کند.
۷ـ برگزاری امتحانات: بیشتر امتحانات ما از نوع انشایی است که چند سؤال داده می‌شود و دانش‌آموزان مجبورند جواب‌های طولانی بنویسند. بهتر است رئوس مطالب را تهیه کنند و افکار و عقاید درستی بسازند، الگوی منطقی ارائه مطلب را پیگیری کنند. زبان ساده‌ای را که لازم است به کار گیرند. عنوان‌های درشت و ریز بایستی به طور صحیح جا داده شوند. زیر کلمات و عبارت‌های مهم ممکن است خط کشیده شود.
(I) آمادگی برای امتحان: برای امتحان باید وقت بیشتری اختصاص داد و به نکات ضعف خود توجه نمود. برنامه‌ی زمانی برای مطالعه بایستی تهیه شود. اگر کسی در عادت‌های مطالعه‌اش منظم باشد او از قبل برای امتحان آماده شده است. نگرش آرام،خونسرد و راحت نسبت به امتحان ضروری است و فقط بعد از آمادگی خوب به دست می‌آید.
(II) استفاده از نتایج امتحان:‌ از نتایج امتحان فرد می‌تواند نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کند. آگاهی از نتایج می‌تواند فرد را بر انگیزد و تلاش‌های او را هدایت کند.
۸ ـ تندرستی: عادت‌های سالم و منظم تغذیه، ورزش، سرگرمی و خواب به تندرست ماندن کمک می کند و حالت ذهنی سالم برای کسب موفقیت در امتحان ضروری است.

با انجام تست عادت های مطالعه به نقاط قوت و ضعف خود پی می برید و به کمک مشاور تحصیلی برای ارتقاء مهارت های مطالعه برنامه ریزی کنید

ورود به صفحه تست عادت های مطالعه

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
0

Your Cart