انگیزش تحصیلی

انگیزش تحصیلی تمایل یادگیرنده به درگیر شدن در فعالیتهای یادگیری و تلاش مستمر در انجام دادن و به پایان رساندن آن فعالیت است هم‌ چنین عاملی موثر در یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می‌باشد.دانش آموزی که انگیزه تحصیلی نیرومندی دارد،تلاش بیشتری می کند، زمان بیشتری را صرف آموزش کرده و خودش را درگیر تکالیف درسی و آموزش می کند.برعکس دانش آموز بی انگیزه تمایلی به مطالعه و انجام تکلیف ندارد و موقع درس خواندن احساس بی حوصلگی می کند و مطالعه و انجام تکالیف را به زمان های دیگری موکول می نماید.

انگیزش به دو نوع درونی و بیرونی قابل تقسیم است

انگیزه بیرونی: مشوق هایی مانند پول، تائید ،محبت، احترام، نمره که از دیگران دریافت می کنید .وقتی شما به خاط کسب نمره بالاتر و یا دریافت کارت امتیاز و یا دریافت هدیه از والدین درس می خوانید در حقیقت انگیزه شما از نوع بیرونی است.تا زمانی که این پاداش ها و مشوق ها وجود دارد تلاش می کنید و به محض اینکه مشوق ها قطع گردید،دست از تلاش بر می دارید.

انگیزه درونی: رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری آنچه که بیشتر موجب رفتار خود جوش می شود انگیزه درونی است. وقتی شما از حل مسئله ای لذت می برید و یا از آموختن مطلب جدیدی احساس شادی می نمایید و توجهی به مشوق های سایر افراد ندارید در واقع از نیروی انگیزه درونی بهره مند شده اید.

تفاوت افراد دارای انگیزه درونی با انگیزه بیرونی

افراد با انگیزه درونی اعتماد به نفس بیشتری در خود دارند و کمتر به تشویق دیگران نیاز دارند.این گروه از دانش آموزان خود موجب نیرومندی رفتارشان می شوند و به خود انگیزه می دهند. این گروه از دانش آموزان با انگیزه درونی تصورشان این است که موفقیت و عدم موفقیت در تحصیل به خاطر نحوه رفتار صحیح یا غلط خودشان است .بر خلاف آنها دانش آموزان با انگیزه بیرونی اعتماد به نفس پایینی داشته و همواره تصور می کنند که موفقیت آنها تحت تاثیر عوامل محیطی نظیر:معلم و نوع سوالات و سطح دشواری آن است.این گروه از دانش آموزان حتی اگر درس بخوانند باز هم موفقیت چندانی نخواهند داشت چرا که اندک تلاش آنها به خاطر همان انگیزه های بیرونی همچون ترس از نمره پایین و جلب رضایت معلم و والدین است. اینان در صورت کسب موفقیت آن را به شانس و تصادف نسبت می دهند و نه به تلاش و استعدادخودشان.

راهکار های ایجاد، نگهداری و افزایش انگیزه تحصیلی

ادامه مطالب …………….

 

 مدیریت زمان

 

زمان از جمله نعمت‌های گرانبهایی است که نیازمند برنامه ریزی دقیق می‌باشد. این امر ملاحظاتی را می‌طلبد و افرادی که قصد دارند وقت خود را برای انجام امور متنوع زندگی سازماندهی کنند، باید به چند نکته اساسی توجه نمایند:

  1. توجه به مفهوم فراطلایی زمان
  2. از بین بردن عوامل مخرب زمان
  3. تقسیم بندی و تفکیک زمان
  4. هدف گذاری امور زندگی
  5. سازماندهی فعالیت‌ها و برنامه‌های زندگی
  6. عزم و اراده برای اجرای برنامه‌ها

ادامه مطالب …………….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
0

Your Cart