با تست مایرز بریگز بیشتر آشنا شوید

چگونه می توان دیگران را سریع ارزیابی کرد؟ (آزمون MBTI)

به نظر شما آیا این عالی نیست که با یک نگاه به هر کسی فهمید که او چه چیزی برایش بیشترین اهمیت را دارد (؟) ، چه چیزهایی را دوست دارد و از چه چیزهایی بیزار است؟

آیا برایتان جالب نیست که بدانید چگونه می شود دیگران را به ایده ها و افکارمان علاقه مند کنیم(؟)، اختلاف ها را حل و فصل کنیم،معامله ای را جوش دهیم یا صرفاُ کاری کنیم که با ما احساس راحتی بیشتری داشته باشند(؟).

ما ازمونی را در اختیارتان قرار داده ایم که بتوانید توسط آن خود و مردم را بهتر بشناسید،بهتر با آنها ارتباط برقرار کنید و علاقه مندی هایشان را درک کنید.

اگر صحبت از شناخت مردم و شناخت تیپ های شخصیتی متفاوت به میان می آید، به این خاطر است که ما با شناخت دیگران، آنها را بیشتر درک می کنیم. مدل های شخصیتی متفاوت که با توجه به این آزمون شامل 16 تیپ شخصیتی می شود،هر کدام 4 ویژگی منحصر به فرد را نشان می دهد که با چهار کد که شبیه یک رمز چهار رقمی است تفسیر می شود.به طور مثال: فردی که نتیجه ی آزمونش (ESFJ) شده است نشان از برونگرایی،حسی بودن،احساسی بودن و قضاوتگری دارد که هر کدام از این ویژگی ها، خصوصیات جداگانه ای را تعریف می کند.

کاربردهای تست MBTI

تست مایرز بریگز (MBTI)، میتواند ابزار مفیدی برای شناخت ویژگی های فردی باشد.

از این تست می توان برای موارد زیر استفاده نمود:

  • مشاور عشق و ازدواج
  • مشاوره شغلی
  • مشاور تحصیلی
  • مشاوره خانواده و حل مشکلات میان فردی

مولفه های تست MBTI

تیپ شخصیتی از چهار مولفه یا « بُعد » تشکیل شده است که بر اساس آن شخصیت، مورد ارزیابی قرار می گیرد و جزء یکی از 16 مدل شخصیتی شناخته می شود. نوع شخصیتی هیچ فردی ” بهترین” یا ” بهتر ” از شخصیت های دیگر نیست.لازم است بدانید این تست ابزاری نیست که بتوان با آن اختلالات و یا ناهنجاری ها را شناخت؛ هدف این تست کمک به شناخت شما از ویژگی _هایتان است.

  • افراد از کجا انرژی می گیرند؟       برونگرا (E) _ درونگرا (I)   

درونگرایی _ برونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری شخصیت خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. افراد برونگرا « دیگری محور» هستند.یعنی انرژی خود را از افراد و چیزهای بیرون از خودشان می گیرند. برونگرا ها دائما محیط خود را زیر نظر دارند و میزان تعاملات آنها با افراد بیشتر است.انها تمایل به عملگرایی دارند و از کارهای مشارکتی لذت می برند.

اما افراد درونگرا بیشتر « خود محور » هستند و تمایل به سمت درون دارند.آنها از تنهایی بیشتر لذت می برند و خودکفا و خوداتکا هستند.درونگراها رادار خود را به سمت یک فرکانس درونی می چرخانند، زیرا بیشتر علاقه دارند در هر موقعیت، دریافت ها و تجربیات خود را به کار گیرند.

  • به طور طبیعی به چه نوع اطلاعاتی توجه داریم؟ حسی _ شهودی

دومین بُعد تیپ که به دو روش مختلف افراد برای درک و فهم اطلاعات مربوط می شود عبارت است از:

حسی (Sensor) و شهودی ( Intuitive).

بعضی از افراد اطلاعات را در وهله ی اول از طریق حواس پنجگانه ی خود دریافت می کنند _ یعنی چیزهایی که می بینند،لمس می کنند،می چشند و یا می بویند _ بدین ترتیب آنها را افراد حسی می نامیم.بقیه ی افراد اطلاعات را از طریق حس ششم خود دریافت می کنند و به جای آنچه هست،بر آ«چه می تواند باشد تمرکز دارند.ما برای توصیف این افراد از واژه ی شهودی استفاده می کنیم.

  • چگونه تصمیم می گیریم؟ احساسی _ متفکر

بُعد سوم شخصیت مربوط به شیوه ی تصمیم گیری است که فرد بیشتر به احساسات خود رجوع می کند یا بر اساس عقل و منطق تصمیم می گیرد(؟).

بی تردید همه ی ما این توانایی را داریم که بر پایه ی عقل و منطق یا بر اساس احساسات و ارزش های خود تصمیم گیری کنیم و هر چند هیچ کس متفکر یا احساسی مطلق نیست،اما هر یک از ما به طور ذاتی یک یاز این دو را به دیگری ترجیح می دهیم.

برای متفکرها حرف اول و آخر را منطق می زند.به عبارت دیگر آنها به تصمیم خود عینیت می دهند.برای احساسی ها این فرآیند دقیقا معکوس است.آنها موقعیت را شخصی می کنند.

  • دوست داریم دنیای خود را چگونه سازماندهی کنیم؟ قضاوتگر _ ملاحظه کننده

آخرین بُعد تیپ، توصیفی است از روش های بسیار متفاوت افراد برای سازمان دادن به دنیای خود و روش آنها برای زندگی کردن.

قضاوتگر بودن به این معنا نیست که فرد لزوما عیبجو و ایرادگیر است،درست همانطور که ملاحظه کننده و یا دریافتگر بودن به این معنا نیست که فرد لزوما از تیزهوشی و درک بالایی برخوردار است.ملاحظه کننده ها وقتی یک موضوعی را باز می گذارند لذت می برند و برعکس آن قضاوتگرها گرایش ذاتی به پایان دادن چیزها و تصمیم گیری دارند.قضاوتگرها یا اقتدار سخن می گوینداما ملاحظه کننده ها در مورد هر چیزی تردید دارند.قضاوتگرها دقیق،منظم و وقت شناس هستند، اهداف مشخصی دارند و ترجیح می دهند بدانند که چه می کنند.ملاحظه کننده ها انعظاف پذیری بیشتری دارند و اول به استراحت و سرگرمی فکر می کنند و بعد به کار خود می پردازند.

در صورت نیاز به دریافت کمک های تخصصی، می توانید روی کمک های مشاوران نگرش برتر حساب کنید

مجموعه نگرش برتر متشکل از متخصصین مجرب با تحصیلات عالی آماده اند حرفه ای ترین خدمات مشاوره ای و روان شناختی ممکن را به شما ارائه دهند تا حالتان بهتر شود یا قدم های موثری در جهت رشد خودتان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید