تست هالند کدام ویژگی های شخصیتی ما را می سنجد؟

 رغبت چیست؟

فرض می کنیم عصر جمعه در منزل هستید و کار خاصی هم ندارید و کسی هم با شما کاری ندارد و تحت فشار هم نیستید. تصمیم می گیرید سر خودتان را گرم کنید. ممکن است شما بروید سراغ گیتار زدن ، دوست شما کانال 4 تلویزیون برنامه 4 سوی علم را ببیند و دوست دیگر شما اقدام به تکمیل پروژه روبات اش کند. خواهر بزرگتر شما به دوستش ریاضی درس بدهد و برادر کوچکتر شما به تمیز کردن روزانه اتاقش بپردازد. در حقیقت هرکدام از شما به میل و دلخواه خودتان فعالیتی را انتخاب کردید. به هر کدام از این فعالیت ها رغبت می گویند. می توانیم رغبت را ترجیح دهی خود جوش یک فعالیت بر فعالیت دیگر بنامیم.

سنجش رغبت در کجا ها اهمیت دارد اگر شما مشاور و روانشناسی هستید که با دانش آموزان سرو کار دارید سنجش رغبت برایتان می تواند بسیار مهم یاشد. با سنجش رغبت دانش آموزان می توانید در انتخاب رشته به آنها کمک کنید. یکی از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب رشته دانش آموزان و حتی دانشجویان سنجش رغبت ها و معرفی رشته ها و مشاغل
تفاوت رغبت و علاقه علاقه دوست داشتنی ظاهری و به قول بزرگترها رو دلی است اما رغبت از درون شخصیت می باشد و معمولا با یک فعالیت عملی همراه است. فردی که برای تماشای فوتبال به ورزشگاه می رود علاقه بیشتری به تیم محبوبش دارد اما کسی که فقط در بعضی مواقع از تلویزیون بازی را تما شا می کند فقط علاقمند است.

انواع رغبت ها

واقع گرا ها

افرادی هستند که به واقعیت های قابل لمس و شمارش زندگی علاقه خاصی دارند مانند پول ثروت اتومبیل ملک و…. افرادی هستند فنی یا دارای شم فنی. دست به آچار و بیشتر دوست دارند با اندام هایشان کار کنند. این افراد بیشتر مشاغل و رشته های فنی را ترجیح می دهند.

جستجو گر ها

این افراد عاشق تحقیق و دانستن هستند. دانستن جواب پرسش هایی که مرتبا در ذهنشان بوجود می آید. به علم مخصوصا از نوع تجربی بسیار علاقمندند. عاشق مطالعه کردن و تحقیق در یک موضوع علمی خاص می باشند.مشاغل مورد علاقه آنها بیشتر پژوهش، تحقیق ریاضی و….. می باشد

کمکی ها یا اجتماعی ها

این افراد عاشق کمک کردن به دیگران یا ارائه خدمات هستند. علاقه آنها کمک کردن، آموزش دادن ،مراقبت کردن و راهنمایی کردن می باشد. معمولا خیلی مهربان و شنونده خوبی برای درد دل های دیگران می باشند.

هنری ها

دغدغه هنری ها احساسات است. به نظر آنها انسان یعنی احساس و دیگر هیچ. خیلی زود تحت تاثیر عواطف دیگران قرار می گیرند. حس گر های قوی برای درک احساسات دیگران دارند. برای کار کردن در محیط های هنری و احساسی مناسب ترند.

تهوری ها

دغدغه این ها تاثیر گذاری روی دیگران است. عاشق مدیریت کردن می باشند. بسیار پر انرژی و دارای مهارت های کلامی بالایی می باشند. ریسک پذیری بالایی دارند و معمولا جذب کانون های قدرت و ثروت می شوند.

قراردادی ها

به نظر آنها منظم بودن از هر چیز دیگر مهمتر است. شعار آنها این است”اول نظم بعد کار” این افراد بیشتر کار کردن با داده ها را دوست دارند . شغل هایی با قوانین مشخص و کمتر قابل تغییر. یا شغل هایی روتین مانند کارمندی. ریسک پذیری پایینی دارند و سعی می کنند همیشه بر طبق مقررات عمل کنند.

در صورت نیاز به دریافت کمک های تخصصی، می توانید روی کمک های مشاوران نگرش برتر حساب کنید

مجموعه نگرش برتر متشکل از متخصصین مجرب با تحصیلات عالی آماده اند حرفه ای ترین خدمات مشاوره ای و روان شناختی ممکن را به شما ارائه دهند تا حالتان بهتر شود یا قدم های موثری در جهت رشد خودتان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید