با 5 عامل بزرگ شخصیت خوتان آشنا شوید

آزمون نئو یکی از بهترین و معتبرترین تست های شخصیت شناسی در دنیا است که 5 عامل اصلی (برونگرایی _ درونگرایی، روان رنجوری، تجربه گرایی،توافق پذیری و مسئولیت پذیری) را بررسی می کند.

هر کدام از این 5 عامل، شش عامل فرعی دیگر را شناسایی می کند و اطلاعات دقیق و بی طرفانه ای را در اختیارتان قرار می دهد.

کاربرد تست نئو

  • مشاوره شغلی
  • مشاوره فردی
  • تحلیل رفتار
  • مشاوره ازدواج
  • استخدام
  • تشخیص اختلالات روانشناسی
  •  مشخصات آزمون

 این آزمون دارای 240 پرسش می باشد که پاسخنامه بر اساس مقیاس لیکرتی (کاملا مخالفم،مخالفم،خنثی،موافقم و کاملا موافقم) تنظیم شده است.

در تفسیر این آزمون، امتیازات به صورت دو مولفه ای کنار همدیگر قرار می گیرد و با توجه به بالا و پایین بودن دو مولفه دسته بندی می شوند.

روان رنجوری در تست نئو ( N)

 

نوروتیک بودن یا روان رنجوری به معنای داشتن آمادگی برای تجربه کردن عواطف منفی است.

مثل: ترس، غم، عصبانیت و…

هرکدام از صفت های مربوطه به روان رنجوری با یک سری از اختلالات روانی مثل افسردگی،اضطراب و اضطراب اجتماعی در ارتباط است.لازم به ذکر است که تست نئو در تشخیص اختلالات روانی ارزش بالینی ندارد اما اگر نمرات این صفات بالا باشد،بهتر است روی آن مقداری تأمل کنید.

برونگرایی در تست نئو (E)

 

 

برونگرایی در تست نئو با شش صفت سنجیده می شود که متفاوت از تست MBTI است.هر فرد برونگرا ممکن است در یک یا دو مولفه امتیاز بالایی گرفته باشد و در نهایت میانگین این شش مولفه،مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تجربه گرایی در تست نئو ( O )

 

 

تجربه گرایی یا گشودگی به ریسک پذیری و به راحتی خارج شدن از منطقه ی امن خود، اشاره دارد.افرادی که مکان های جدید،غذاهای جدید ،فرهنگ های تازه و برخورد با افراد جدید را می پذیرند نمره ی بالاتری در این صفت بدست می آورند.

توافق پذیری در تست نئو ( A )

 

 

توافق پذیری یا همدلی، ویژگی افرادی است که حس نوعدوستی بیشتری در آنها وجود دارد.این افراد با دیگران همدردی می کنند و مشتاق کمک کردن به آنها هستند.احساس همکاری در این افراد بیشتر از حس رقابت جویی است و در مشکلات به دنبال راه حل هستند.

مسیولیت پذیری در تست نئو ( C )

 

 

مسئولیت پذیری یا وجدان گرایی در تست نئو، معرف افرادی وظیفه شناس،منظم،خوش قول و دقیق می باشد.این افراد عموما زندگی منظم و با هدفی دارند.کارهای خود را در ساعت مشخص و با اصولی صحیح انجام می دهند، برای رسیدن به اهدافشان پشتکار دارند و سخت کوش هستند.

نمونه ای از نمودار تست 5 عاملی NEO

در صورت نیاز به دریافت کمک های تخصصی، می توانید روی کمک های مشاوران نگرش برتر حساب کنید

مجموعه نگرش برتر متشکل از متخصصین مجرب با تحصیلات عالی آماده اند حرفه ای ترین خدمات مشاوره ای و روان شناختی ممکن را به شما ارائه دهند تا حالتان بهتر شود یا قدم های موثری در جهت رشد خودتان بردارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید