سبک زندگی سالم برای دانش آموز و دانشجو چطوریه؟

از مهمترین اقداماتی که می تواند در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان اثر قابل توجهی داشته باشد،اصلاح سبک زندگی می باشد منظور از سبک زندگی نظم به نظم در آوردن شرایط اساسی لازم برای بهتر زیستن است که در 4 حوزه مورد بحث قرار می گیرند:تغذیه،خواب،ورزش، تفریح و حمایت اجتماعی  

تغذیه

    گاهی بسیاری از ما آنگونه که باید، نمی خوریم. متداول ترین کوتاهی را باید در نخوردن وعده های غذا سراغ گرفت. کسانیکه در روز کمتر از سه وعده غذا می خورند، چربی بدنشان افزونتر و وزنشان بیشتر می شود (یا اگر رژیم غذائی بگیرند، مقدار کمتری از وزن بدنشان کاهش می یابد). این افراد صبحها و ساعت های اولیه ی بعد از ظهر کمتر میل به غذا دارند و بیشتر عصرها و اوایل غروب غذا می خورند، این شیوۀ غذا خوردن دقیقا با رهنمود تغذیه ای مطلوب مبنی بر مصرف حدود دو سوم غذای روزانه تا ساعتهای عصر، و گذاشتن حدود یک سوم بقیۀ آن برای شام و بصورت غذائی سبک، کاملا مغایر است.

مناسب ترین زمان صرف غذا

بهتر است صبحانه مفصل قبل از ساعت 8 میل شود ،ناهار حدود ساعت 12 الی13 و ناهار قبل از ساعت 9 شب خورده شود.هنگام شب از خوردن غذا های چرب و دیر هضم در شبانگاه خود داری شود.از دیدگاه طب سنتی –اسلامی غذاهای گرم باعث افزایش سطح انرژی و یادگیری در انسان می شود.بهتر است ازاین غذا ها در زندگی استفاده بیشتری نماییم.خوردن صبحانه که شامل ارده کنجد و شیره انگور یا خرما باشد بهتر از خوردن پنیر و گوجه یا خیار است.برای داشتن تمرکز بهتر در طول روز می توانید از معجون عسل،کنجد و زعفران استفاده نمایید.خوردن لبنیات قبل از مطالعه باعث سستی بدن می شود که بهتر است همراه با آن کمی  غذا با طبع گرم خورده شود مانند خرما و عسل.

 

ورزش

سبک زندگی سالم شامل یک برنامه منظم ورزشی است، ورزش خلق را بهبود می بخشد و باعث کاهش اضطراب و افسردگی در افراد و بهبود نگرش و عملکرد شغلی و کاهش خطا می شود می شود علاوه بر این افرادی که ورزش می کنند کمتر دچار بیماری می شوند.
ورزش منظم از نظر روانی احساس اضطراب و افسردگی را کاهش می دهند؛ سرعت و دقت در کار را بالا می برد؛ و خود پندارۀ ما را بهبود می بخشد ورزش در کوتاه مدت به رهایی آندروفین ها که مواد شیمیایی شبه مورفین هستند و در مغز تولید  تولید می شوند، منجر می شود؛ وقتی این مواد رها می شود احساس شادابی به انسان دست می دهد.
یک برنامه مناسب ورزشی، حدود سه ساعت ورزش در هفته در پنج جلسه است. هر جلسه باید با گرم کردن شروع شود که در آن ماهیچه های گروه های مهم عضلانی کشیده می شوند و سپس مقداری تمرین های قدرتی و تحملی مانند بالا بردن و پایین کشیدن اجرا می شود. در اواسط هر جلسه ورزش باید تمرین های هوازی مثل فعالیت های جسمانی نیروزا که به سطح بالایی از اکسیژن نیاز دارند انجام گیرد. حتی راه رفتن نیز می توان باعث شود که احساس بهتری داشته باشیم باعث. همچنین خود پنداره افراد را تقویت می کند.

خواب

    یکی دیگر از عوامل که در سلامتی و تندرستی نقش دارد، خواب و استراحت است. بی خوابی یا محرومیت از خواب مشکلات زیادی را در زندگی برای انسان به وجود می آورد. برخی از این مشکلات عبارتند از: بی توجهی، حواسپرتی، خستگی، تحریک پذیری، خلق و خوی جدلی. خواب و استراحت علاوه بر جنبه های درمانی آن، دارای ابعاد پیشگیرانه است و در سلامتی انسان نقش مهمی ایفاء می کند. خواب موجب آرامش بدن است و دردو ناراحتی را از انسان دور می کند و سبب تسلط قوای ذهنی و استواری بدن می گردد.

 

میزان خواب و بیداری همانند دما و سایر فعالیتهای بدنی مطابق یک چرخه ی 24 ساعته تغییر می کند. مقدار خواب تا حدودی بستگی به عادت شخص دارد . معمولا بین 5 تا 8 ساعت در شبانه روز لازم است. از این مقدار خواب بهتر است حداکثر یک ساعت در طول روزانجام پذیرد. خوب خوابیدن به اندازه تغذیه خوب برای سلامتی جسمانی و روانی اهمیت دارد. در خلال خواب است که ارگانیزم انرژی خود را ترمیم می کند و سلولهای عصبی احیا می شوند.از لحاظ روانشناختی، تاثیر ترمیم کننده ی خواب به اندازه ای است که اشخاص تنیده و عصبی را با خوابانیدن درمان می کنند. تحقیقات اخیر ثابت کرده اند که بهترین زمان خواب از ساعت 10 شب الی 3 صبح می باشد.

در این زمان هورمون رشد بیشترترشح می شود و تاثیر فراوانی بر عملکرد افراد دارد امروزه علاوه بر تاثیر این هورمون بر رشد بدن نقش های دیگری نیز به آن نسبت داده می شود که عبارتند از:

1- افزایش سطح یادگیری مهارت های جدید .به عنوان مثال افرادبهتر می توانند مهارت های بدنی-حرکتی را انجام دهند

2-افزایش میزان خلق و نشاط در فردای آن شب فردی که خوب خوابیده به دلیل ترشح این هورمون شاداب تر و با نشاط تر است

3- تنظیم چربی به صورت یکنواخت در بدن.افرادی که دوست دارند خوش اندام باشندو تناسب بدنی داشته باشند بهتر است قبل از ورزش نسبت به تنظیم زمان خوابشان اقدام نمایند..

تفریح، حمایت و ارتباطات اجتماعی
    یکی از ابعاد روانی سبک زندگی سالم، داشتن ارتباطات و تعاملات مناسب است. حمایت اجتماعی یکی از عواملی است که به افراد در کنترل کردن استرس کمک می کند. افرادی که از حمایت دوستان و خانواده برخوردارند، از منابع بیشتری برای مقابله با وقایع استرس زا بهره جسته و بنابراین ممکن است این وقایع را کمتر مشکل ساز تلقی کنند.به صورت منظم برنامه های تفریحی را با دوستان و اعضای خانواده خود انجام دهید.به خاطر درس خواندن ارتباطتان را با دنیا و بیرون قطع نکنید.مخصوصا دانش آموزانی که برای کنکور آماده می شوند.تفریح و حضور در جمع دوستان با عث کاهش اضطراب می شود و به مهار استرس کمک فراوانی می نماید علاوه بر آن می توانیم از حمایت اجتماعی دوستان و خانواده بهرمند شویم.
5/5
logotex

موسسه نگرش برتر سپاهان در سال 1389 تاسیس گردید و درزمینه خدمات تخصصی مشاوره و روانشناسی برای متخصصان ومشاوران برای ارئه ابزار های نوین فعالیت می نماید.

آدرس: اصفهان خیابان چهار راه ارتش خیابان حسین آباد مجتمع عسگری طبقه سوم واحد 5 نگرش برتر سپاهان

تلفن: 95020900-031 ، 36202485-031 ،09136956480 ،09304882750

نماد اعتماد الکترونیک
logo-samandehi
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

سبد خرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

یا

سایدبار Scroll To Top