از تفسیر تست MMPI-2 لذت ببرید

چرا تست MMPI-2 ؟

این تست یکی از معتبر ترین تست های آسیب شناسی است که کاربرد فراوانی در تشخیص و ارزیابی روانشناختی دارد. از آنجا که MMPI، پرسشنامهٔ پیچیده‌ای است، پیامدهای سوء تفسیر آن بسیار زیان‌بار است. به همین جهت استفاده از آن مستلزم وجود اجراکنندگان آموزش‌دیده و باتجربه‌است. هدف از اجرای این تست، شناخت شخصیت افراد است. با شناخت شخصیت افراد می توان به طرز رفتار آن‌ها ، مشکلات اجتماعی ، ناسازگاری‌ها و اختلالات پی برد.بررسی و تحلیل این تست می تواند اطلاعات بسیار مفید و با ارزشی در اختیار روانشناسان قرار دهد و روانشناسان با کمک این اطلاعات به درمان این گونه اختلالات بیماران خود بپردازند. اجرای این تست کاربرد های بسیار فراوانی دارد . به طور مثال :

  • مشاوره خانواده
  • مشاوره قبل و بعد از ازدواج
  • انتخاب بهترین درمان
  • مشاوره قبل از استخدام
  • مشاوره برای امور قضایی

طراحان اولیه تستMMPI

جی .مک کین لی
استارک .آر. هته وی

این تست چه اختلال ها و جنبه هایی از شخصیت را می سنجد؟

جنبه های مختلف سلامت روان و رفتار انسان با آزمون MMPI-2 آزمایش می شود. ده مقیاس بالینی، ده دسته از رفتارهای غیر طبیعی را ارزیابی می کنند و از چهار مقیاس اعتبارسنجی که به تعیین صحت پاسخ ها و احساسات فرد در وهله اول در مورد آزمون کمک می کنند، استفاده می کنند. همه این موارد به درک دقیق تری از شخصیت فرد و اینکه آیا فرد می تواند دقیقاً آزمون را به صورتی که نوشته شده پاسخ دهد یا تنظیم آزمون به دلیل امتیازدهی مقیاس های اعتبارسنجی، می افزاید.
هیپوکندریا
اولین مقیاسی که آزمایش می شود، هیپوکندریازیس است که شکایات مبهم یا غیر اختصاصی مربوط به عملکرد بدن را ارزیابی می کند. این شکایات بر روی شکم و کمر متمرکز بوده و علی رغم منفی شدن آزمایشات پزشکی تمایل به ادامه دارند. این آزمون، که شامل 32 سوال است، بر روی نظارت بر سلامت جسمی ضعیف و مشکلات دستگاه گوارش متمرکز است. این قسمت مهمی از موارد آزمایش است، زیرا بسیاری از بیماری های روان شامل علائم جسمی می باشند.
افسردگی
مقیاس 2 (افسردگی) سلامت روان فعلی فرد را اندازه گیری می کند. این قسمت از آزمون که مقیاس افسردگی نیز نامیده می شود، شامل 57 سوال است و سطح افسردگی بالینی را در افراد اندازه گیری می کند. این کار با مشاهده روحیه فرد، عدم امید به آینده و نارضایتی کلی که ممکن است یک فرد از وضعیت زندگی خود داشته باشد، انجام می شود.
هیجانات فراوان
این مقیاس شامل 60 سوال می باشد. این مقیاس، پنج جنبه را کنترل می کند: کمرویی، بدبینی، روان رنجوری، سلامت جسمی ضعیف و سردرد. از آنجا که این مقیاس برای آزمایش کلی سلامت روان تهیه شده است، شناسایی تمایل فرد نسبت به نمرات بالا دراین  بخش بسیار مهم است، زیرا می تواند وجود تعداد زیادی از مسائل از جمله اضطراب و پارانویا، که بعدا در آزمون ارزیابی خواهد شد، را نشان دهد.
انحراف روانی
در اینجا، موارد آزمون به نوعی ناسازگاری اجتماعی که ممکن است در فرد وجود داشته باشد و وجود تجربه های خوشایند قوی، می پردازد. همچنین به شکایات یا مشکلاتی که فرد با خانواده و سایر افراد مافوق خود دارد و همچنین میزان بی حوصلگی، بیگانگی اجتماعی و از خود بیگانگی آن ها می پردازد. در این قسمت 50 سوال وجود دارد. این آزمون می تواند باعث ایجاد برخی بحث ها گردد. گذشته از همه این ها، برخی افراد تمایل یا علاقه خود به برقراری ارتباط با دیگران را با عواملی غیر از سلامت روان مرتبط می می کنند، از درونگرایی شدید، یا تیپ شخصیتی مایرز-بریگز گرفته تا اولویت های ساده. با این وجود، این مقیاس توانایی فرد را برای کنار آمدن با دیگران و ادامه ارتباط و معاشرت با دیگران اندازه گیری می کند.
مردانگی / زنانگی
این مقیاس با 56 سوال در این قسمت از آزمون، مواردی مانند فعالیت در مقابل بی ارادگی، حساسیت شخصی، علایق، سرگرمی ها و ترجیحات زیبایی شناسی را بررسی می کند. به طور کلی، این قسمت از آزمون سختی و استحکام انطباق فرد با کلیشه ها برای فعالیت ها و نقش های مردانه یا زنانه را مورد بررسی قرار می دهد.
این مقیاس در اصل به عنوان بخشی از MMPI اصلی ایجاد شد و به دلیل پایبندی به کلیشه ها مورد انتقاد قرار گرفت. از آنجا که با تأیید هنجارهای غیرجنسی از طریق مطبوعات دانشگاه مینه سوتا، این موضوع مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و تغییر یافته تا درک دقیق تری از جنسیت، سلامت روان و رفتار را منعکس کند.
پارانویا
این قسمت با 40 سوال از کوتاه ترین بخش ها می باشد. این قسمت حساسیت بین فردی و همچنین سوظن و حتی اخلاق خود-درستکاری فردی را مورد بررسی قرار می دهد. این بخش از پرسشنامه کمی متفاوت است، زیرا با ارائه مواردی که افکار پارانوئید یا افکار هذیانی را تصدیق می کنند، به دنبال شناسایی افرادی که ممکن است تمایلات پارانوئید داشته باشند، می باشد. اساساً این مقیاس برای شناسایی افرادی با علائم پارانویا از جمله سو ظن، احساس آزار و اذیت، بزرگ کردن افکار خود، حساسیت بیش از حد و نگرش های سخت طراحی شده است.
روان پریشی
با استفاده از این مقیاس، شما 48 سوال دارید که عدم توانایی فرد در مقاومت در برابر نوع خاصی از عمل یا فکر را حتی اگر ناسازگار باشد، آزمایش می کند. این مقیاس به ترس های غیر عادی، دشواری تمرکز ، احساسات و افکار گناهکار یا انتقاد از خود با دیدگاه وسواسی می پردازد. این بدان معنی است که این مقیاس برای ارزیابی تردیدها، اجبارها، وسواس و ترس های بی دلیل طراحی شده است. در نتیجه، نمره بالا در این موارد آزمون می تواند وجود اختلال وسواس فکری عملی یا اختلال وسواس دیگری را نشان دهد.
روان گسیختگی
این قسمت با 78 سوال طولانی ترین بخش آزمون است و فرآیندهای فکری عجیب و غریب، روابط نامناسب با خانواده، مشکلات تمرکز و کنترل انگیزه، بیگانگی اجتماعی، سوالات نگران کننده از ارزش و هویت شخصی و مشکلات جنسی از جمله عدم وجود علاقه عمیق را ارزیابی می کند. این بخش از آزمون ناسازگاری پاسخ را نیز کنترل می کند تا دقیق ترین ارزیابی از سلامت روان فرد انجام شود.
هایپومانیا
قسمت بعدی یک بخش 46 سوالی است که به درجات خفیف خلق و خوی ناخوشایند اما ناپایدار، هیجان روانی-حرکتی، افکار پرنده، ایده ها و دوره های کوتاه افسردگی و به طور کلی فعالیت بیش از حد شامل تحریک پذیری، گفتار سریع و فعالیت حرکتی و خودمحوری می پردازد. این کار را با مشاهده رفتار و عملکردهای شناختی انجام می شود.
درون گرایی اجتماعی
سرانجام، یک بخش 69 سوالی وجود دارد که به میزان درون گرایی یا برون گرایی فرد می پردازد. در این قسمت مهارت های اجتماعی محدود (کناره گیری از تماس ها و مسئولیت های اجتماعی)، اولویت برای تنها بودن در مقابل با دیگران بودن و اینکه آیا فرد با یک گروه از دوستان خوب عمل می کند یا خیر بررسی می شود.

نمودار نهایی تست MMPI-2

قسمتی از سبک آموزشی مدرس را مشاهده کنید

در این کارگاه چی آموزش داده می شود؟

آشنایی با مقیاس های روایی و بالینی

آموزش کامل مقیاس های بالینی

آشنایی با تفسیر های دو و چند نقطه ای

نکات کاربردی تست MMPI-2 در مشاوره خانواده و شغلی

آموزش به چه سبکی است؟

دانشمندان علوم تربیتی دریافته اند که انسانها به 3 سبک دیداری، شنیداری و عمل کردنی یاد می گیرند. مدرسین نگرش برتر هم جهت افزایش یاددهی و یادگیری شما از این سه سبک استفاده می کنند؟

چه جوری؟

با اسلاید های زیبا و جذاب و کلیپ هایی از فیلم ها و سریال های تلویزیونی برای اثر بخشی بیشتر

ارائه فایل صوتی ضبط شده کارگاه پس از دوره

انجام تمرینات شامل تفسیر و مقیاس بندی سئوال ها برای عمق بخشیدن به یاد گیری

چه کسی مدرس دوره است؟

مدرس دوره دکتر بهمن امینی مدیر موسسه نگرش برتر و طراح و سازنده نرم افزار MMPI-2  می باشند.تابحال 15 دوره آموزش موفق برای این تست داشته اند.

 

هزینه ثبت نام: بابت 6 ساعت آموزش و پشتیبانی 1 ماه در گروه وات ساپی 150 هزار تومان

محل اجرای کارگاه :  به صورت آنلاین و با سرویس اسکای روم

درس دوره دکتر بهمن امینی مدیر موسسه نگرش برتر و طراح و سازنده نرم افزار 16 عاملی کتل می باشند.

مدرک اعطایی از طرف موسسه ارائه می شود.

30 درصد تخفیف نرم افزار MMPI-2 هم به پاس شرکت شما در دوره

 

گارانتی باز گشت وجه

  • اگر به هر دلیلی پس از پایان دوره به هر دلیلی از اجرای دوره ناراضی بودید، وجه دوره با رضایت کامل به شما پس داده خواهد شد. پس با رضایت کامل در دوره ثبت نام نکنید. ریسک بی کیفیت بودن دوره بر عهده خود ماست.

بهمن امینی مدیر موسسه نگرش برتر

دیدگاهتان را بنویسید