شغل های پردرآمد زنانه چه نام دارند؟

بانوان قشر مهمی از جامعه هستند که وظیفه پرورش نسل بعدی را جامعه را به عهده دارند.بدون حضور زنان در جامعه تعادل و نظم اجتماع بهم میخورد و کارها انجام نمیشود.زنان همیشه چه بصورت مستقیم و چه غیر مستقیم در شکل گیری جوامع و اتفاقات مهم جهان نقش داشته اند.این روزها نقش بانوان در بازار کار بیشتر شده است و آن ها علاوه بر مسئولیت های خانه و وظایف همسری و مادری شغل های مهمی را نیز در اختیار گرفته اند.اگرچه همیشه و حقوق دستمزد تعلق گرفته به بانوان از آقایان کمتر بوده و هست،اما در این میان شغل هایی وجود دارند که مختص خانم ها هستند و همچنین درآمد خوبی نیز دارند.بدون شک زنان همپای مردان توانایی انجام شغل های گوناگون را دارند اما بهرحال شغل هایی وجود دارد که بیشتر بانوان مایل به انجام آن ها هستند و میتوان آن ها را شغل های زنانه دانست.

 

شغل های پردرآمد زنانه

شکاف حقوق و دستمزد جنسیتی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان همچنان پابرجاست ، هرچند که پیشرفتهایی برای برابری حقوق زنان و مردان نیز صورت گرفته است اما همچنان به طور کامل رفع نشده است. براساس گزارشی از اداره آمار کار ، زنان اکنون به ازای هر دلار درآمد مردان ۸۱ سنت درآمد کسب می کنند. این مشکل را می توان به این دلیل دانست که همه مشاغل فرصت های یکسانی را برای زنان شاغل فراهم نمی کنند.گرچه طی این سال ها تلاش شده است که فیش حقوقی زنان با مردان مطابقت داشته باشد، اما همچنان اختلافاتی بین آنچه زنان در مشاغل مختلف انجام می دهند در مقایسه با مردان وجود دارد.بر اساس همان گزارش ، مشاغل مختلف حقوق بالایی را برای زنان به ارمغان می آورد: مشاغل بهداشتی ، حقوقی ، مدیریتی و مشاغل فنی از مهمترین مشاغل پول ساز برای بانوان هستند.در این بخش تعدادی از این مشاغل را به طور کامل به شما معرفی میکنیم

۱. آتلیه عکاسی

کار در آتلیه عکاسی برای خانم هایی که روحیه هنرمند دارند شغل بسیار جذاب و پر درآمدی خواهد بود.به دلایل ویژگی های درونی خانم ها این حرفه برای آن ها بسیار مناسب است.چرا که برای این کار شما باید توانایی های زیر را داشته باشید تا در آن موفق شوید:

 

 • مهارت های فنی عکاسی
 • صبر و تمرکز
 • توجه به جزئیات
 • مهارت های قوی در شبکه سازی
 • مهارت کار تیمی

 

برای ورود به این شغل مدرک عکاسی ، فیلم ، هنر ، طراحی یا مطالعات رسانه می تواند سودمند باشد.اما داشتن تجربه و مهارت و همچنین سلیقه عواملی هستند که در افزایش درآمد عکاسان آتلیه تاثیر دارند.

۲. متخصص بیهوشی

رشته های پزشکی همیشه یکی از رشته های مورد علاقه خانم ها به ویژه در ایران بوده و هست.پزشک بیهوشی یکی از شغل های پردرآمد زنانه است.چرا که علاوه بر قرار گرفتن در دسته شغل های پزشکی ،برخلاف جراحی با خون سروکار ندارد.متخصص بیهوشی پزشکی است که  کار بیهوشی را انجام می دهد. متخصصان بیهوشی پزشکانی هستند که متخصص مراقبت های بعد از عمل ، ایجاد برنامه های بیهوشی و تجویز  (MD یا DO) داروی بیهوشی هستند.پزشکان بیهوشی در رشته هایی مانند بیهوشی منطقه ای ، بیهوشی کودکان ، داروهای مراقبت ویژه ، بیهوشی قلب ، درد مزمن و تحقیقات بیهوشی تحصیل می کنند. متخصص بیهوشی یک روز قبل از جراحی تعیین می شود و بر اساس تاریخچه وضعیت جسمی بیمار و نیازهای فردی و تخصص های پزشک معالج، میزان و نوع داروی بیهوشی را تعیین و ئدر اتاق عمل وظیفه بیهوشی بیمار را به عهده میگیرد.

۳. میکاپ آرتیست

یکی دیگر از شغل های پردرآمد زنانه که این روزها نیز سروصدای زیادی کرده است آرایشگری یا به اصطلاح میکاپ آرتیست است.این شغل تقریبا برای همه ما بخوبی آشناست و در همه جای دنیا به تقریبا به یک شکل انجام میشود.رنگ کردن موها،کوتاهی و شینیون،آرایش های مختلف روی صورت و…همه و همه کارهایی هستند که در این حرفه به روش های مختلف انجام میشوند و نتایج متفاوت نیز دارند.اما قابلیت ها و ویژگی هایی وجود دارد که حتما یک شخص میکاپ آرتیست باید آن را داشته باشد از جمله آن ها می توان به:

 

 • دانش عالی در مورد محصولات ، تکنیک ها و فن آوری های آرایش
 • ۵ سال تجربه در صنعت آرایش
 • مهارتهای ارتباطی استثنایی و مهارتهای بین فردی
 • توجه برتر به جزئیات
 • ذهنیت خلاق و شخصیت هنری
 • مشتری گرا با نگرشی مثبت
 • درک فنی از نورپردازی ، عکاسی ، سبک ها و نمایشی سازی
 • درک عمیق از قوانین بهداشت و ایمنی
 • درک عالی از تکنیک های آرایش و آرایشگری

بطور کلی این شغل می تواند بخصوص برای بانوان بسیار سودآور و جذاب باشد که این به انتخاب خود افارد بستگی دارد.

۴. اکستنشن کار از شغل های پردرآمد زنانه

حرفه ی آرایشگری به دلیل گستردگی و ارائه شدن روش های جدید و ایده های متفاوت بسیار شاخه های گوناگونی دارد که هرکدام از آن ها می توانند بصورت مجزا یک شغل بوده و درآمد قابل تئجهی داشته باشند.یکی از زیر مجموعه های حرفه آرایشگری اکستنشن کردن مو است.اکستنشن یا همان اضافه کردن مو برای زیبا کردن و پرپشت نشان دادن موها،و بلند کردن موهای کوتاه به کار می رود.در این کار شخص اکستنشن کار لابه لای موهای مشتری موهای مصنوعی یا طبیعی به روش های مختلف قرار می دهد.اکستنشن برای مژه هم کاربرد دارد و اصطلاحا به آن کاشت مژه میگویند.دستمزد اکستنشن بسیار بالاست و می تواند شغل خوبی برای خانم های علاقه مند باشد.

۵. طراح مد

طراحان مد در دنیای ما جایگاه ویژه ای دارند. استعداد و بینش آنها نقش زیادی در ظاهر افراد دارد و همچنین به محیط فرهنگی و اجتماعی کمک می کند. آنها عاشق مطالعه روند مد ، طراحی طرح ، انتخاب مواد ، و دارای نقشی در تمام جنبه های تولیدی طرح های خود هستند.

 

طراحان لباس ،لباس های زنانه ، مردانه و بچه گانه را ایجاد می کنند. این ممکن است شامل لباس ورزشی ، لباس بارداری ، لباس بیرونی ، لباس زیر ، لباس رسمی ، عینک و کفش باشد. همچنین طراحان مد طراحان لوازم جانبی  نیز هستند که کمربند ، روسری ، کلاه ، کیف دستی و جوراب بافی را طراحی می کنند. طراحان مد در سطوح مختلف صنعت مد وجود دارند ، از طراحان معروف لباس ، تا طراحان لباس ناشناخته که در خانه های نا آشنا کار می کنند.

 

این شغل هنری یکی از شغل های پر درآمد زنانه است که با روحیات آن ها نیز بسیار سازگاری دارد.به علاوه به دلیل علاقه بی نهایت مردم به لباس و صنعت مد سالانه می توانند درآمد بسیار زیادی بدست آورند.

۶. متخصص زنان و زایمان

پزشک متخصص زنان و زایمان رشته تحصیلی متمرکز بر بارداری ، زایمان و دوره پس از زایمان است. به عنوان یک تخصص پزشکی ، رشته زنان و زایمان تحت رشته ای شناخته می شود که یک رشته جراحی است.به دلیل اینکه در کشور ما اکثر بانوان محترم ترجیح می دهند که برای مراقبت های زنانه به پزشک های زن مراجعه کنند،این شغل در ایران برای زنان بسیار مناسب و پر درآمد است که با غریزه درونی مادران همه زنان نیز وابستگی شدید دارد.اکثر پزشک های حوزه زنان را بانوان تشکیل میدهند.

۷. ناخن کار

کاشت ناخن نیز یکی دیگر از شاخه های حرفه ی آرایشگری است که در دسته ی شغل های پردرآمد زنانه قرار میگیرد و در آن ناخن کار به آرایش ناخن میپردازد.معمولاً به افرادی که در آرایشگاه های ناخن کار می کنند ، ناخن کار گفته می شود. آرایشگاه های ناخن گزینه های مختلفی را برای مراقبت از ناخن ارائه می دهند ، نمونه هایی از آن شامل ژلیش، مانیکور ، لاک و پدیکور است. .

 

این شغل در چند سال در سراسر دنیا بسیار سودآور بوده و تعداد افراد مشغول به این کار روزانه درحال افزایش هستند.این موضوع به دلیل آن است که حرفه ای آرایشگری نیازی به تحصیلات ندارد و شما با داشتن سلیقه و پشتکار با گذراندن یک دوره آموزشی چند ماهه می توانید وارد این شغل شوید.به علاوه درآمد بالای این حرفه بسیار وسوسه کننده است.اما به شرطی که مشتریان خود را راضی نگه دارید.

۹. داروساز

داروسازان بیمارانی را که نسخه ای از پزشکان خود دریافت کرده اند مدیریت و توزیع می کنند. داروسازان همچنین در مورد مصرف دارو مشاوره می دهند.در حالی که اکثر داروسازان در داروخانه های مواد غذایی و داروخانه ای کار می کنند ، بقیه در بیمارستان ها یا در محیط های بالینی استخدام می شوند.داروسازان باید دارای مدرک دکترای داروسازی باشند و باید مجوز داشته باشند. داروسازان می توانند با گذراندن دو آزمون حرفه ای مجوز دریافت کنند.

 

داروسازان مسئول بسیاری از موارد غیر از پر کردن نسخه ها هستند. برای یک چیز ، آنها باید دست خط پزشکان را رمزگشایی کنند.داروسازان در زمینه استفاده ایمن از داروها و چگونگی تداخل داروهای مختلف متخصص هستند. آنها مقادیر را با دقت تأیید می کنند. آنها به بیماران توصیه می کنند که چگونه با خیال راحت داروهای خود را مصرف کنند و ان ها از عوارض مصرف دارو ها مطلع می کنند.

 

برخی از داروسازان واکسیناسیون می کنند ، غربالگری های سلامتی و سلامتی انجام می دهند ، فشار خون را بررسی می کنند و نحوه استفاده از تجهیزات تخصصی را به بیماران آموزش می دهند. هنگامی که مشتریان در داروخانه های خرده فروشی علائم را توصیف می کنند ، داروسازان باید بتوانند داروهای بدون نسخه را توصیه کنند. توصیه در مورد رژیم غذایی ، ورزش و مدیریت استرس امری غیر عادی نیست.داروسازان هم با پزشکان و هم با شرکت های بیمه همکاری نزدیک دارند تا اطمینان حاصل کنند که بیماران دقیقاً همان چیزی را که نیاز دارند ، دریافت می کنند. آنها باید سازمان یافته و سوابق دقیق داشته باشند. مهارت های رایانه ای خوب برای استفاده از سیستم های الکترونیکی ثبت سلامت لازم است.

 

داروسازان با داروهای موفقیت آمیز که در آزمایش بالینی قرار دارند همگام می شوند. آنها مقررات سازمان غذا و دارو را دنبال می کنند و آموزشهای مداوم را می بینند تا با قوانین مراقبت های بهداشتی همیشه در حال تغییر مطابقت داشته باشند.این شغل در بین خانم های ایرانی بسیار محبوب است و درآمد بسیار خوبی نیز دارد.

این شغل در چند سال در سراسر دنیا بسیار سودآور بوده و تعداد افراد مشغول به این کار روزانه درحال افزایش هستند.این موضوع به دلیل آن است که حرفه ای آرایشگری نیازی به تحصیلات ندارد و شما با داشتن سلیقه و پشتکار با گذراندن یک دوره آموزشی چند ماهه می توانید وارد این شغل شوید.به علاوه درآمد بالای این حرفه بسیار وسوسه کننده است.اما به شرطی که مشتریان خود را راضی نگه دارید.

۱۰. مدیر رسانه یا شبکه های اجتماعی

رسانه امروزه همان گوشی های همراه در دستان همه ماست.همه ما اخبار و اطلاعات روز را از فضای مجازی بدست می آوریم.یکی از شغل های پردرآمد زنانه در همه جای دنیا مدیریت رسانه هاست.مدیران شبکه های اجتماعی یا همان رسانه ها بسته به محل کارشان وظایف و مسئولیت های متفاوتی دارند. اندازه شرکت –  خواه یک آژانس یا یک شرکت تبلیغاتی باشد – بر دامنه نقش و فعالیت آنها تأثیر خواهد گذاشت.

 

اولین و مهمترین وظیفه  آن ها ، ایجاد استراتژی های رسانه های اجتماعی برای برند ها می باشد. به عبارت دیگر ، آنها یک استراتژی ایجاد می کنند که یک نام تجاری یا برند در شبکه های اجتماعی حضوری موثر داشته باشد. در عین حال ، شغل آنها شامل مدیریت جامعه ، توسعه و تولید محتوا ، پوشش رسانه ای و نظارت بر عملکرد کمپین ها و محتوای آنها است. براساس اندازه شرکت ، در صورت وجود یک مدیر رسانه های اجتماعی ، اغلب یک تیم رسانه های اجتماعی  نیز وجود دارد که توسط این شخص مدیریت می شود.

 

این شغل که این روز ها بسیار مورد توجه و محبوب بانوان است به تحصیلات،دانش و مهارت در رابطه با دیجیتال مارکتینگ و علوم کامپیوتر و اینترنت نیاز دارد .

دیدگاهتان را بنویسید