چرا باید بر آزمون های روانشناختی مسلط باشیم

 

آزمون های روان شناسی ابزار هایی هستند که روان شناس یا مشاور مجرب می تواند بابکار گیری آنها با ویژگی های روان شناختی مراجع بیشتر آشنا شود. استعداد ها، رغبت ها، ویژگی های شخصیتی، هوش، اختلالات شخصیتی و نشانه های همراه آن و سایر اختلالات روان شناختی توسط آزمون های روان شناختی مناسب بهتر قابل تشخیص هستند. البته آزمون در کنار سایر روش های تشخیصی بویژه مصاحبه بالینی و تشخیصی قابل استفاده است.

برای تشخیص دقیق یک اختلال و یا سایر ویژگی های روان شناختی، باید از آزمون های معتبر استفاده کنیم. این آزمون ها توسط محققان و پژوهشگران تهیه شده اند و روایی و اعتبار آنها مورد تایید بسیاری از روان شناسان و محققان قرار گرفته است.

تسلط بر کدام آزمون ها برای یک مشاور و روان شناس ضروری است؟

 تست MMPI-2:

تست MMPI-2 از پر کاربردترین تست های روانشناسی می باشد. این تست در حوزه های مختلفی نظیر سنجش آسیب های روان شناختی و اختلالات شخصیت کارایی بسیار خوبی دارد. به دلیل داشتن دروغ سنج (مقیاس های روایی) از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این تست دارای ۳ مقیاس روایی جهت تشخیص میزان صداقت آزمودنی و ۱۰ مقیاس بالینی جهت ارزیابی وضعیت سلامت روان و اختلالات شخصیت می باشد. تست MMPI-2 دارای دو دسته مقیاس است:مقیاس های روایی و مقیاس های بالینی. با مقیاس های روایی می توانیم به اعتبار تست پی ببریم.آیا ازمودنی با صداقت کافی به تست پاسخ داده است. آیا در مقابل سوال ها موضع دفاعی گرفته است. و آیا پاسخ های غیر معمول به پرسش ها داده است. متخصص روان درمانی با مشاهده قسمت روایی نمودار، به میزان اعتبار و قابل تفسیر بودن تست پی می برد.

 

اگر مشاور یا روان شناس خانواده هستید،این تست به شما کمک می کند تا ارزیابی دقیق تری از زوج داشته باشید. در مشاوره های پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا آسیب های دوطرف را بسنجید و سرنخ هایی از مشکلات طرفین بدست آورید.

 

اگر مسئول گزینش یا ارتقاء پرسنل سازمان یا اداره ای هستید، این تست به شما کمک می کند تا از سلامت روان پرسنل ارزیابی دقیقتری داشته باشید. همجنین در معاینات ادواری که انجام می دهید، متوجه می شوید که کدام یک از پرسنل تحت تاثیر استرس ها قرار گرفته اند. بعد از آن می توانید مداخلات درمانی برای انها تدارک ببینید.

 

 

نمونه ای از پروفایل تست MMPI-2

تست 5 عاملی NEO

آزمون شخصیتی پنج عاملی (NEO_PI-R) از جامع ترین و پرکاربردترین تست های شخصیت‌شناسی ست که بر پایۀ مدل پنج عاملی شخصیت (Big 5) تنظیم شده و۵ عامل بنیادی شخصیت و ۶ ویژگی در هر عامل یا به عبارتی ۳۰ ویژگی شخصیت یرا مورد ارزیابی قرار می دهد و بر این اساس تحلیل کاملی از شخصیت افراد را نشان می‌دهد که در ارتقاء رشد حرفه ای افراد موثر است.در نظریه‌های صفاتی شخصیت، اعتقاد بر این است که اگه صفات شخصیتی فرد را بشناسیم، می توانیم رفتارش را در موقعیت‌های مختلف پیش‌بینی کنیم.در مدل پنج عاملی شخصیت، هزاران صفت شخصیتی انسان در پنج عامل اصلی جمع شده که هر عامل، شش زیرمجموعه دارد. پنج عامل اصلی شخصیت شامل: روان‌رنجوری (N)، برون‌گرایی (E)، تجربه گرایی (O)،توافق پذیری (A) و وجدان گرایی (C) هستند. نئو تفاوت‌های بینِ افراد نرمال را در پنج عامل اصلی شخصیت می سنجد.هدف آزمون نئو بررسی ویژگی های سالم شخصیت می باشد و این آزمون بر خلاف آزمونهایی که بر آسیب شناسی شخصیت تکیه دارند مانند( MMPI) به ارزیابی ویژگی های بهنجار شخصیت می پردازد. زیر بنای نظری آزمون NEO نظریه ی پنج عاملی شخصیت است که به پنج عامل بزرگ نیز معروف می باشد

در ویدئوی زیر با ابعاد و مقیاس های تست 5 عاملی NEO آشنا می شوید

تست میلون

اگر وقت کافی برای انجام تست های خیلی طولانی ندارید و در عین حال می خواهید اطلاعات وسیعی در مورد مراجعانتان بدست آورید، این تست نیاز شما را برآورده میکند

شما به عنوان روان شناس بالینی و یا مشاور علاقمند هستید با یک پرسشنامه که خیلی هم طولانی نباشد و زمان زیادی از مراجع شما نگیرد، به اطلاعات ارزشمندی دست یابید. پرسش نامه میلون برای این هدف شما گزینه مناسبی است. پرسشنامه چند محوری میلون ((MCMI یک پرسشنامه خود سنجی استاندارد شده است که دامنه ی گسترده ای از اطلاعات مربوط به شخصیت،سازگاری هیجانی،ونگرش مراجعان به آزمون را می سنجد.

 

این پرسشنامه برای چه کسانی طراحی شده است؟

این پرسشنامه برای بزرگسالان 18 سال به بالا که دست کم توانایی خواندن آنها تا سطح کلاس هشتم است طراحی شده است.

 • نسخه فعلی میلون 3 شامل 175 ماده است که تحت 28 مقیاس جداگانه براساس طبقه بندی های زیرنمره گذاری می شود
 • شاخصهای تغییر پذیری
 • الگوهای شخصیت بالینی
 • آسیب شناسی شدید شخصیت
 • نشانگان بالینی
 • نشانگان شدید

میلون 3 از برخی جهات می تواند جانشین خوبی برای MMPI باشد. هردو ابزار دامنه گسترده ای از آسیب شناسی بزرگسالان الگوهای پایدار شخصیت و نشانه شناسی بالینی را پوشش می دهند.

 • میلون ازسایر جهات مکمل mmpi است mmpi دراصل بر اختلالهای محور1 تاکید دارد میلون برای کمک به تشخیص اختلالهای محور2 تاکید دارد
 • میلون کوتاهتراز mmpiاست • تکمیل میلون 20 تا 30 دقیقه زمان میبرد
 • میلون 3 در مجموع 24 مقیاس بالینی و 4 شاخص روایی دارد
 • از مجموع این 24 مقیاس، 14 مقیاس آن به سنجش اختلالات شخصیت بر اساس محور 2 می پردازد و 10 مقیاس دیگر نشانگان بالینی را بر اساس محور یک می سنجند.

محاسن تست میلون

نسبت به نظریه(نظریه شخصیت میلون) بسیار وفادار است.

روایی درونی و برونی آن بسیار نوید بخش است.

استفاده نمره برش پایه، یک نوآوری برجسته است و احتمالا به افزایش دقت تشخیص منجر شده است.

صرفه جویی زمانی در برگزاری پرسشنامه

فراهم سازی دامنه گسترده ای از اطلاعات همپوشی گسترده ماده ها بدلیل استفاده مشترک برای نمره گذاری مقیاسهای مختلف، اغلب باعث همبستگی بالای مقیاسها شده است.

منبع تفسیرهای ارائه شده برای MCMIمبتنی بر ترکیبی از روابط نظری و تجربی است ( راهنمای سنجش روانی جلد 1).

پروفایل تست میلون

تست 16 عاملی کتل

اگر شما مشاور و یا روان شناسی هستید که تمایل دارید علاوه بر سنجش مشکلات بالینی، ویژگی های شخصیتی بهنجار مراجعین را هم بسنجید، ما تست 16 عاملی کتل را به شما پیشنهاد می کنیم.تست 16 عاملی کتل، برخلاف تست های میلون و MMPI  یک روش سنجش بدور از قضاوت یا تهدید است که ویژگی های با ثبات شخصیت را مورد سنجش قرار می دهد. تست 16 عاملی کتل برای مشاورانی که از رویکرد سیستمی در درمان استفاده می کنند بسیار عالی است چون بر روی صفات بهنجار شخصیت متمرکز بوده و از سرزنش کردن بدور است. درمانگران سیستمی به نقایص یا فضایل فردی اعضاء سیستم متمرکز نمی شوند بلکه به چگونگی رضایت مندی و کارکرد تعامل آنها توجه می کنند.تست 16 عاملی کتل برای مشاوره پیش از ازدواج کارایی فوق العاده ای دارد زیرا زوج هایی که در دوران آشنایی یا ابتدای ازدواج شیفته ویژگی های یکدیگرند، در آینده ممکن اسا نسبت به این ویژگی ها متنفر شوند. مشاور خانواده و ازدواج با استفاده از نمودار های تست کتل می تواند تشخیص دهد که زوج ها در آینده در کدام ویژگی ها از هم رنجش بیشتری پیدا می کنند.

نمونه ای از نمودار تست کتل

اگر در این کارگاه شرکت کنم چه مزایایی برای من دارد؟

شما با شرکت در این کارگاه به صورت کاملا عملی و کاربردی با تست های پر کاربرد آشنا می شوید. با تمرین هایی که به شما داده می شود، در آزمون ها مسلط می شوید و می توانید در جلسات مشاوره و روان درمانی از آنها استفاده کنید.

با شرکت در این کارگاه چی دریافت می کنم؟

 • اسلاید های کارگاه که صورت پرینت شده که می توانید در کنار هر اسلاید جزوء نویسی کنید
 • خلاصه مطالب ارائه شده به صورت فایلPDF
 • ویس ادیت شده کارگاه
 • هدیه نرم افزار جامع خانواده به ارزش 700 هزار تومان
 • 20 درصد تخفیف ثبت نام در کارگاه های بعدی

چرا دکتر بهمن امینی برای تدریس این کارگاه مناسب است؟

 • طراح و سازنده نرم افزار های تخصصی روانشناسی
 • مدرس دوره های آموزش تست های روانشناسی
 • همکار در سنجش و ارزیابی کارکنان شرکت ها
 • دارنده پروانه تخصصی مشاوره از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
 • مدرس درس کاربرد آزمون های روانشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی
 • دارنده گواهینامه تخصصی ارزیابی شایستگی مدیران از سازمان مدیریت
 • مشاور دبیرستان های تیزهوشان و خاص استان اصفهان
 • اجرا و تفسیر صدها تست و آزمون روانشناسی در شرکت ها و مراکز مشاوره
 • مرجع پرسش ها و تست های روانشناسی در استان اصفهان

چقدر باید برای این کارگاه سرمایه گذاری کنم؟

مبلغ یک میلیون و یکصد هزار تومان که در حقیقت سرمایه گذاری است. چون بعد از اجرای کارگاه حداکثر با انجام 10 تست هزینه کارگاه به سمت شما بر می گردد. و50 درصد هم در خرید نرم افزار سود می برید

این کارگاه برای چه کسانی مناسب است؟

مشاوران، روان شناسان، مدیران منابع انسانی، دانشجویان روان شناسی و مشاوره

اگر در این کارگاه شرکت نکنم چه اتفاقی می افتد؟

هیچ اتفاقی نمی افتد آب از آب هم تکان نمی خورد.  فقط مانند مکانیکی می شوید که می خواهد بدون داشتن ابزار فعالیت کند. اگر تست ها را یاد بگیرید برای تفسیر می توانید هزینه جداگانه ای از مراجع دریافت کنید و درآمدتان بیشتر می شود.

آیا با یاد گیری این تست ها می توانم درآمد زایی کنم؟

بله می توانید به مراکز آموزشی ، اداری، صنعتی و خدماتی مراجعه نمایید و با مدیر آنجا مذاکره کنید و از اهمیت اجرای تست ها برای او صحبت کنید. به او بگویید که شناخت ویژگی های کارکنان حق شماست و شما با انجام ایت تست ها با ویژگی های کارکنانتان آشنا می شوید و شغل مناسب به آنها می دهید و یا تغییراتی در شرکت خود متناسب با این اطلاعات می دهید تا بهره وری شرکت شما روز افزون شود.

اگر باز هم سئوالی دارید با شماره 09304882750 یا03195020900 یا 09136268395تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید