۲۱- برای یادگیری بعضی از دروس توضیحی و حفظی می‌توان از روش «بگو و گوش کن» استفاده کرد. به این صورت که مثلاً:شما چند صفحه ای از مطالب یا کتاب را می‌خوانید، سپس آنچه را که فهمیدید، برای یک دستگاه ضبط صوت توضیح داده، پس از آن، آنچه را که گفته‌اید گوش می‌کنید. با این کار هم مطالب را خوب یاد می گیرید وهم اینکه پی به مشکلات خود و نقاط ضعف خود می برید و برای از بین بردن ضعف‌ها تلاش بیشتری می کنید .

«شکست باید انرژی خفته را بیدار کند.» (رومن رولان)

۲۲- برای یادگیری فرمولها و نکات مهم می توانید از روش« نبین و از بر کن»استفاده کنید. به این صورت که ابتدا آن فرمول یا نکته مهمی یا عبارتی را که می‌خواهید از بر کنید در برگه ای نوشته و به مدت یک تا دو دقیقه به آن خوب نگاه کنید. سپس چشمهای خود را بسته وبا دستهای خالی بدون خودکار و مداد آن را روی هوا بنویسید. با این روش همه مطالب مهم بطور مستقیم وارد حافظه بلند مدت شده و خیلی دیر فراموش می کنید. در روزهای بعد اگر آن مطلب را فراموش کردید به آن نگاه کنید و به همان صورت یاد شده تمرین و تکرار کنید تا برای همیشه سبز شود و هرگز آن را فراموش نکنید.

۲۳- روش G5 روشی دیگر برای یادگیری است؛ به این صورت که مطالبی را که خلاصه کرده و نت برداری کرده‌اید به صورت سوال و جواب درآورید و در برگه‌های کوچکی (فیش های مخصوص) یادداشت کرده و آن‌ها رادر معرض دید خود قرار دهید. برای مثال یک گیره‌ی لباس در کنار آینه‌ای که هر روز به آن نگاه می کنید نصب کرده و هر چند روز یکبار مطالب آن را عوض کنید تا زمانیکه چشمتان به این مطالب افتاد آن‌ها را مرور کرده تا هرگز آنها را فراموش نکنید.

۲۴- روش «اداره فکر و یادگیری مادام العمر» روشی دیگر برای یادگیری است. به این صورت که شما می‌توانید بعضی از صفحه‌های کتاب یا نکات خلاصه شده خود را در مکان‌هایی که حتی لحظات کمی نیز در آنجا حضور دارید نصب کرده و آن‌ها را مرور کرده و یاد بگیرید.

۲۵-همه این روش‌ها آزمایش شده هستند و و جز مهمترین روشهای یادگیری هستند، اما فراموش نکنید که همه‌ی این‌ها به تلاش مستمر و کوشش پیوسته شما بستگی دارد. پس سعی کنید همواره از یک یا دو روش ذکر شده استفاده کنید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

۲۶- خودتان را باور کنید! باور کنید که می‌توانید! اراده و تصمیم موفقیت که دارید، پس چرا از آن به خوبی استفاده نکنید؟

۲۷- نمونه سوال‌های امتحانی سال‌های گذشته و پاسخ آن‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را یاد بگیرید، چراکه حداقل ۴۰درصد سوال‌ها از سوال‌های سال گذشته است و از طرفی با نمونه سوال‌ها‌ و قسمت‌های مهم درس آشنا می‌شوید.

۲۸-برنامه درسی شبکه‌ی آموزشی تلویزیون را پیدا و بررسی کنید که درس‌های موردنظر شما در چه ساعاتی پخش می‌شود. آن را خوب نگاه کنید؛ حتی اگر مربوط به دوره راهنمایی باشد. بدون شک مفید واقع خواهد شد.

۲۹- از فیلم‌های آموزشی که درباره‌ی درس‌هایی همچون ریاضی، عربی، زبان، دینی و قرآن، فلسفه و منطق و…که موجود می باشد، استفاده کنید.

۳۰- درس جغرافی را با نقشه یاد بگیرید و از نقشه‌های گنگ استفاده کنید تا مطالب بخوبی در ذهن شما جاسازی شود.

۳۱- در جلسه امتحان تا آخرین لحظه بنشینید و خوب هم فکر کنید؛ چرا که به قول معروف از این ستون تا آن ستون فرج است.

«هر روز چنان زندگی کن که گویی عمری جاودان داری» (مارسوس)

۳۲- پاسخ همه سوالات را در برگه امتحانی بنویسید و هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید. هرچند که اشتباه پاسخ بدهید؛ چرا که همین پاسخ شما از هیچ بهتر است. اگر هم ندانستید که چه بنویسید همان سوال را دوباره تکرار کرده و درباره کلمه‌های سوال توضیح دهید.

۳۳- سعی کنید از همین آغاز، خودتان را طوری عادت دهید که درس خواندن و مطالعه بهترین تفریح و سرگرمی باشد و با آن خستگی‌های روزانه‌تان را از بین ببرد.

۳۴- «کتاب» بهترین دوست شماست. هرجا که می‌روید تنها نروید، او را هم با خود به مهمانی‌ها و محل کار و…ببرید و به جای وقت تلف کردن با این و آن با کتاب صحبت و مشورت کنید. این کار شدنی است. از فلش کارت و کتاب‌های کوچک جیبی می‌توانید استفاده کنید.

۳۵- «کینه ای از هیچ کس به دل نگیرید». دل دریایی داشته باشید و همه را ببخشید. چرا که گذشت و مردانگی خصلت مردان بزرگ است.

«ساده‌ترین درس زندگی این است:هرگز کسی را میازار»

(ژان ژاک روسو)

۳۶- همچون گذشته و همیشه، در کارهایتان صداقت داشته باشید تا موفق شوید. چرا که صداقت و راستی بزرگترین سرمایه است که ما را به موفقیت و خوشبختی می‌رساند.

۳۷- در زندگی کاری و درسی که دارید، به فکر دیگران نیز باشید و به آن‌ها کمک کنید تا دیگران نیز به شما کمک کنند، یعنی این که هرجا که هستید و به هرجا که رسیدید، خدمت خدا و خلق خدا را فراموش نکنید.

۳۸- گویند چو با ما نشینی ما شوی، با گل نشینی گل شوی، با خار نشینی خار شوی. پس با هر کس که نشست و برخاست کنی؛ مثال همان می شوی. پس خوب است که در زندگی با آدم‌های خوب و اهل علم نشست و بر خاست کنید تا شما نیز جزو خوشبخت‌ترین‌ها و بهترین‌ها شوید.

۳۹- همواره از کسی که از او علم می‌آموزید، تشکر و سپاس گذاری کنید تا او نیز بتواند از آنچه که می‌داند، بهترینش را در اختیارتان بگذارد.

۴۰- آخرین و مهمترین نکته در یادگیری علم و دانش این است که خدا را هرگز فراموش نکنید و هر کاری را که می‌خواهید آغاز کنید با نام و یاد خدا باشد تا خداوند شما را در ادامه‌ی راه یادگیری یاری کند. خدای را نیز شاکر و سپاس گذار باشید چرا که: شکر نعمت نعمتت افزون کند.

برای همه‌ی شما آرزوی موفقیت داریم.