پکیج مرتب کردن کارتهای شغلی

۷۰,۰۰۰ تومان

499 در انبار

توضیحات کامل

آشنایی با کارتهای شغلی

کارتهای فعالیت های شغلی هدفمند مجموعه ای از کارتهایی است که بر روی هر کارت یک عنوان شغلی نوشته شده است.در پشت کارت هم اطلاعاتی در مورد این شغل به همراه تیپ های شخصیتی مناسب این شغل نوشته شده است.هدف اصلی مرتب کردن کارتهای فعالیت شغلی، استخراج معیار مشخصی برای ارزشیابی گزینه ها و فهم نقشه شخصی مراجع برای هدایت تحصیلی-شغلی اوست.

تکالیف اصلی در این سنجش این است که از مراجع خواسته می شود به بیان سازه هایی که بر مبنای آنها کارتها را به دودسته رد و قبول تقسیم کرده است بپردازد.

 

طبقه بندی کارت ها

طبقه بندی کارت اگرچه روشی کم تکنیک و ساده در سنجش است ولی سرراست به خصوصیاتی مثل علائق، ارزش ها و مهارت ها می پردازد. مفاهیم مورد نظر جداگانه روی هر کارت نمایش داده می شود و از شرکت کننده ها خواسته می شود تا کارت ها را بر طیق خصوصیت های مختلف و بر اساس میزان مرتبط بودن یا اهمیتی که برایشان دارد، مرتب کنند.

مدل: در حیطه ی ارزیابی سنجش های کیفی، گلد من طرفدار پرو پا قرص استفاده از تکنیک طبقه بندی کارت ها بود. کارت ها خصوصیت های گوناگونی دارند و در عین این که غیر رسمی، انعطاف پذیر، پایان باز و غیر آماری هستند، به مشاور و مراجع بازخورد فوری می دهند. ویلیامز در توصیف مزیت سنجش کیفی احساس می کرد که تکنیک طبقه بندی کارت ها  برای سنجش علائق، ارزش ها و توانایی ها بهتر از تست های استاندارد شده به مراجع کمک می کند تا پیشرفت شغلی و سطح مهارت های خود را کشف کنند. این کارت ها تعامل بین مراجع و مشاور را بیشتر می کنند و می توانند مقاومت مراجع در کشف خود را بشکنند. ویلیامز پیشنهاد می کرد که قبل از تفسیر ابزارهای کمی و با ساختار، کارت ها را  مهیا کنید. مثل دیگر مقیاس های سنجش کیفی، کارت ها نیز تا حدودی با فرافکنی های مراجع ارتباط دارد. با استفاده از کارت مراجع می بایست به یک محرک مثل یک “هنر یا کار حرفه ای” (skilled crafts) فرافکنی کند و عکس العمل نسبت به آن را گسترش دهد. در حین طبقه بندی کارت ها مراجع معنای خود از محرکی که به او داده شده، را می سازد.

نتیجه ی فرایند طبقه بندی کارت ها می تواند این باشد که تبادل نظر قوی بین مراجع و مشاور، هم سنجش را در بر گیرد و هم نقش راهنمایی داشته باشد. هم چنین می تواند به کشف عمیق تر ارزش ها، دغدغه های مسیر شغلی و تعهدی که فرد نسبت به کار بخصوصی دارد منجر شود. بیشترین سود این است که مشاور مستقیماً فرایند تصمیم گیری را در حین این که مراجع مشغول کارتهاست می بیند.

karthahaye

روش: از کارت ها می توان به صورت فردی یا گروهی استفاده کرد. بسته به نوع کارت می توان بین 50 تا 100 کارت مختلف که در یک حیطه ی شغلی، مهارتی یا ارزشی باشند استفاده کرد. می توان تعریف یا توصیف مختصری از آن کلمه ای که روی کارت است ارائه داد. در تمام انواع، کارت های انگیزشی را می توان در ستون های مختلف جا داد. مثلاً طبقه بندی را می توان با سه ستون تحت عنوان های: “دوست دارم”، “دوست ندارم” و ” تفاوتی ندارد”. یا عبارت های: “موافقم”، “مخالفم” و “شک دارم”، انجام داد. مشاور، تصمیم گیری و انتخاب مراجع را می بیند و سبک تصمیم گیری، میزان راحتی استفاده از کلمات، دانش فردی و مفهوم سازی او را مشاهده می کند و ارتباط کلامی در راستای ابراز نیاز و بیان ارزش مثل کار مستقلانه، درآمدزایی قابل توجه، پیدا کردن امنیت شغلی و قرار گرفتن در یک جایگاه با ثبات، را می بیند.

در هنگام استفاده از تکنیک طبقه بندی کارت ها می توان به بیش از یک طبقه استناد کرد. در برخی از کارت ها، مراجع می تواند کارت ها را در دو مجموعه ی متفاوت بچیند، مثل کارهایی که احساس می کند توانایی انجام آن را دارد، یا ندارد. یا در 4 ستون بچیند که آیا دوست دارد آن شغل نقش اصلی، ثانوی یا پایین در زندگی او داشته باشد، یا اصلاً هیچ علاقه ای به آن ندارد. این کار را می توان برای مهارت ها نیز انجام داد. مراجع با چیدن کارت ها منعکس می کند که توانایی اش در آن مجموعه مهارت چقدر است و چقدر امیدوار است که آن مهارت خاص جزئی از کارش باشد. وقتی مراجع مجموعه ای از کارت هایی درست می کند که شغلی را پیشنهاد می کنند که او هیچ مهارتی در آن کسب نخواهد کرد، می توان این موضوع را به بحث گذاشت که چرا این این کارت ها کلاً رد شده اند. مشاور شاید بپرسد که چرا مراجع فکر می کند این مهارت غیرقابل دسترسی است، و چه چیز این کار این قدر طاقت فرسا و سخت است که مراجع اصلاً به آن توجه نمی کند.

مهارت کار با کارت ها را به راحتی می توان کسب کرد. تعامل با مراجع در حین انجام کار است که نیازهای بالینی را روشن می کند. تصمیم گیری در مورد این که طبقه بندی کارت ها پایان باز داشته باشد یا کاملاً ساختار یافته باشد، با مشاور است. اگرچه برخی از انواع کارت ها بصورت آنلاین در دسترس هستند، اما قسمت جالب کار، تعامل مراجع و مشاور در فرایند چیدن کارت ها است.

برای مطلع شدن از آخرین تخفیفات ثبت‌نام کنید

0 نقد و بررسی

نقد و بررسی ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پکیج مرتب کردن کارتهای شغلی”