چگونه کودکانی با اراده و منعطف در جهت رسیدن به اهدافشان تربیت کنیم؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا برای برخی از ما حفظ روحیه‌ای آرام نسبت به سایرین، در پاسخ به سناریوی یکسان چالش برانگیز تر است؟

شاید شما فرزندانی داشته باشید که چون آبمیوه آنها را در یک لیوان اشتباه به آنها داده اید زود عصبانی می‌شوند یا همسرانی که به دلیل خرید سیب‌های خراب توسط شما، دچار کم حوصلگی و عصبانیت می‌شوند؟

آنچه همه این سناریوها به طور مشترک دارند، میزان خودکنترلی یا خودتنظیمی ‌است که به نمایش گذاشته می‌شود. این ویژگی یک ویژگی جالب توجه است که روانشناسان برای درمان بیماری‌های مراجعان آن را مطالعه و بررسی می‌کنند.

 

3 تمرین و فعالیت برای کودکان

به طور کلی به دلیل احساس بیشتر از تحقق زندگی، به عنوان والدین و مربیان کمک به فرزندان خردسال در ایجاد خودتنظیمی ‌و خودکنترلی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه پنج تمرین و فعالیت ساده آورده شده است که می‌توان برای کودکان در هر سنی استفاده کرد:

 1. تمرین تشخیص هدف: پاداش کوتاه مدت در مقابل موفقیت بلند مدت

خودکنترلی موفقیت آمیز این است که اذعان داشته باشید که جوایز کوتاه مدت به شما کمک نمی‌کند که به یک هدف بلند مدت برسید. کمک به کودکان برای کشف برخی از اهدافشان و اینکه چگونه خودکنترلی می‌تواند به آنها در دستیابی به این اهداف کمک کند، راهی عالی برای رشد مثبت خودکنترلی است.

برای انجام این تمرین به ابزار و وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • قلم و کاغذ یا مقوا
 • مجلات قدیمی
 • قیچی و چسب

گام اول:

اول از همه، با فرزندان خود گفتگو کنید. آیا چیزی وجود دارد که آنها دوست دارند به آن دست یابند؟ آیا یک اسباب بازی وجود دارد که می‌خواهند برای آن پس انداز کنند یا یک فعالیت خانوادگی دوست دارند که همه اعضای خانواده می‌توانید در آن مشارکت کنید، مانند یک روز ماجراجویی یا تعطیلات؟

شاید یک هدف مرتبط با مدرسه وجود داشته باشد، مانند امتحان املاء یا تکالیف خواندن که باید برای آن کار کنند؟ یا شاید رفتاری وجود داشته باشد که نیاز به توجه و پردازش داشته باشد. آیا آنها فرد قلدری در زمین بازی‌شان داشته‌اند و می‌خواهید به آنها کمک کنید تا درمورد نحوه واکنش آنها به احساسات استرس زا، خودکنترلی بهتری داشته باشند؟

گام دوم:

پس از تصمیم گیری در مورد هدف، نمودار هدف را ایجاد کنید. به این فکر کنید که چه مدت می‌خواهید برای رسیدن به این هدف تلاش کنید، یک ماه، شش ماه، یک سال؟ با هم توافق کنید و سپس در مورد برخی از پست‌های بازرسی توافق کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف پرداختن به رفتارهای منفی در زمین بازی باشد، می‌توانید یک هدف 6 ماهه برای اعطای جایزه “کودک مهربان” را در کلاس یا گزارش خوب در جلسه والدین-معلم تعیین کنید. شما می‌توانید جلسات بازرسی را در یک ماه، دو ماه و سه ماه ایجاد کنید، به طوریکه فرزند شما برای رفتار خوب در این جلساات پاداش کمتری دریافت می‌کند.

جلسات بازرسی را گسترش دهید تا فرزندتان برای ایجاد خودکنترلی طولانی مدت به چالش بیوفتند.

گام سوم:

از قلم‌های رنگ آمیزی استفاده کنید و تصاویر را از مجلات بردارید تا تصویری بصری از اهدافی که فرزند شما به سمت آن تلاش می‌کند، ایجاد کنید. سرگرم کننده و خلاق باشید! همچنین می‌توانید برچسبها را برای هر روز، هفته یا ماه مشخص کنید که فرزند شما با موفقیت رفتاری که نشان می‌دهد، آنها را به سمت ایست بازرسی بعدی خود سوق می‌دهد. هرچه رنگارنگ تر و سرگرم کننده تر باشد، بهتر.

گام چهارم:

یک تخته وایت برد را در جایی نصب کنید که شما و فرزندتان هر روز آن را می‌بینید. برای انجام گفتکو راجع به احساساتشان آنها را تشویق کنید و در صورت لزوم بازخورد مثبت زیادی بدهید.

بگذارید آنها در مورد چگونگی یافتن خودکنترلی مشکل صحبت کنند و احساسات خود را اعتراف کنند، اما به آنها هدف بلند مدتی که در تلاش برای آن هستید را یادآوری کنید.

 1. سناریوهای خودکنترلی: چه چیزی، چگونه، چه زمانی، کجا و چه کسی

این بازی اکتشافی می‌تواند عالی باشد تا کودکان در مورد اجزای مختلف سناریوها و نحوه واکنش آنها فکر کنند.

برای انجام این تمرین به ابزار و وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • قلم و کاغذ یا مقوا
 • مجلات (در صورت تمایل برای تصاویر)

گام اول:

اگر احساس خلاقیت می‌کنید، می‌توانید کارتهای فلش سناریویی را تنظیم کنید. در مورد سناریوهای مختلف فکر کنید که در آن می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا کنترل خود را حفظ کند. شما می‌توانید این موارد را بنویسید، آنها را ترسیم کنید، یا از تصاویر برای کمک به نقاشی صحنه استفاده کنید. هدف ایجاد 5-10 کارت مختلف باشد که همیشه می‌توانید بعداً تعداد بیشتری اضافه کنید. سناریوهای مثال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کودک دیگری در حال بازی با اسباب بازی است که شما می‌خواهید با آن بازی کنید.
 • شما یک تکه کیک خورده اید و سیر هستید، اما کسی قطعه دیگری را به شما پیشنهاد می‌دهد.
 • ما در اتومبیل در حال رانندگی هستیم و رسیدن به جایی که باید در آن حضور داشته باشیم خیلی طول می‌کشد.

گام دوم:

به فرزندتان اجازه دهید یکی از کارتهای سناریو را انتخاب کند و از آنها بخواهید تا در مورد سناریو با شما بحث کنند. چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها چگونه احساس می‌کند؟ چگونه واکنش نشان می‌دهند و چرا فکر می‌کنند چنین عکس العملی نشان خواهند داد؟ رفتار آنها باعث می‌شود که افراد دیگر در اطراف آنها چه احساسی داشته باشند؟

مرحله سوم:

در مرحله بعد، آنها را در فکر کنترل خود در رابطه با سناریو قرار دهید. سؤالاتی مانند موارد زیر را از آنها بپرسید:

 • آیا در این سناریو نیاز به استفاده از خودکنترلی دارید؟ چرا؟
 • آیا استفاده از خودکنترلی در این سناریو برای شما آسان یا سخت خواهد بود؟
 • شما و من چگونه می‌توانیم استفاده از خودکنترلی را در این سناریو آسانتر کنیم؟

شما می‌توانید این فعالیت را هر چند وقت یکبار مجدداً مورد تجدید نظر خود و فرزندتان قرار دهید. باز هم، نگه داشتن دفترچه خاطرات یا صفحه بصری در مورد انواع رفتارهایی که هر دو در پاسخ به موقعیت‌های مختلف می‌خواهید با آنها کار کنید، راهی عالی برای ترغیب این پیشرفت است.

 1. تمرین تأخیر در حس رضایت

اجرای این امر دشوار است، به خصوص اگر فرزندان شما عادت ندارند که تأخیر در برآورده شدن خواسته‌های خود داشته باشند. با این وجود، این تمرین می‌تواند تمرینی خارق العاده برای توسعه خودکنترلی باشد. این تمرین می‌تواند در شرایط روزمره مورد استفاده قرار گیرد، یا می‌توانید از تست Marshmallow (شیرینی خوشمزه) تقلید کنید تا نشان دهید که رضایت تأخیری چگونه است.

موقعیت‌های روزمره ممکن است مواردی مانند زیر باشد:

 • اگر کودک شما یک اسباب بازی، شیرینی یا یک جفت کفش مورد نظر خود را می‌بیند، بلافاصله آن را برای او نخرید. اجازه دهید که بداند شما می‌دانید که او آن کالا را می‌خواهد، اما شما امروز قصد خرید آن را ندارید. شما می‌توانید موافقت کنید که در آینده در روز دیگری آن را بخرید یا به آنها بگویید که امروز نمی‌شود. اگر فرزند شما در این تمرین تازه کار است، شاید تعیین یک بازه زمانی کوتاه بتواند به او کمک کند که به این تجربه عادت کند.
مشاوران موسسه نگرش برتر می توانند بیشتر به شما کمک کنند

با سوابق و مهارت های آنها آشنا شوید و به ما اطلاع دهید تا هماهنگی های لازم را انجام دهیم

دیدگاهتان را بنویسید