نرم افزار هوش های چند گانه گاردنر

100,000 تومان

106 در انبار

توضیحات کامل

هوش‌های چندگانه گاردنر چیست؟
یکی از موضوعات بسیار قابل‌توجه روانشناسی امروز، بحث تفاوت‌های فردی در یادگیری و آموزش است. این موضوع از زاویه‌های گوناگونی موردتوجه قرارگرفته است که یکی از آن‌ها نظریه هوش‌های چندگانه است. دانستن سطح بهره‌مندی فرزندتان از هر یک از هوش‌های چندگانه ، به شما کمک خواهد کرد تا مناسب‌ترین شیوه‌ها را برای افزایش سطح یادگیری او به کار بگیرید و نیز موجب تقویت سایر توانمندی‌های او شوید. باوجودی که «هوش» یکی از آن موضوعاتی است که در حوزه روان‌شناسی، بسیار موردبحث قرارگرفته است امّا تعریف استانداردی از این‌که چه چیزی دقیقاً تشکیل‌دهنده «هوش» است وجود ندارد. برخی پژوهشگران هوش را یک قابلیت منفرد و عمومی می‌دانند درحالی‌که برخی دیگر اعتقاددارند که هوش دربرگیرنده دامنه‌ای از مهارت‌ها و استعدادهاست. یکی از جدیدترین ایده‌ها، نظریه هوش چندگانه گاردنر است. گاردنر به‌جای تمرکز بر تحلیل امتیاز آزمون‌ها، عقیده دارد که مقدار عددی هوش انسان، بیانگر دقیق و کامل توانائی‌های او نیست.

نظریه او ۸ هوش مختلف را بر پایه مهارت‌ها و توانائی‌هایی که در فرهنگ‌های مختلف ارزش‌گذاری شده‌اند، توصیف می‌کند. البته در بیان موارد هوش چندگانه به زیر به هوش خلاقه نیز اشاره‌شده که در تقسیم‌بندی گاردنر نمی‌گنجد. لیکن با جمع‌بندی نظرات مختلف در حوزه هوش چندگانه موارد نه‌گانه زیر موردبررسی قرار می‌گیرد. در بحث یادگیری موزه‌ای نظریه هوش چندگانه از مهم‌ترین رهیافت‌های کاربردی هست.

تئوری گاردنر اشاره می‌کند که انسان‌ها حداقل دارای هفت نوع هوش می‌باشند که همگی به یک اندازه مهم می‌باشند. آن‌ها زبان‌هایی هستند که اغلب مردم به‌واسطه آن‌ها باهم ارتباط برقرار می‌کنند و به‌واسطه تفاوت در توانایی‌های افراد، همچنین تفاوت‌های فرهنگی و آموزشی از هم متمایز و فاصله می‌گیرند. البته گاردنر در مطالعات بعدی علاوه بر آن هفت نوع هوش دو هوش جدید را نیز به این لیست اضافه نمود.

یکی از کاربرهای مهم مطالعه هوش، تشخیص ضرورت توجه به تفاوت‌های فردی در برنامه درسی در و کلاس‌های درس توسط معلمان هست. معلمان باید از سطوح شناختی دانش آموزان خود مطلع و بر اساس آن تدریس نمایند. معلمان خوب، به دانش آموزان خود کمک می‌کنند تا تجارب خود را در شکل‌های هرچه پیچیده‌تر و راه‌های مناسب‌تر سازمان‌دهی یا تجدید سازمان کنند آنان باید به این نکته واقف باشند که ساختارهای ذهنی خود دانش آموزان، کلید رشد آن‌ها در تمام زمینه‌هاست.

گاردنر، اشاره می‌کند که هر فردی سطوح متفاوتی از این هوش‌های مختلف را از خود بروز می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که هر فردی دارای یک ساختار شناختی منحصربه‌فرد و بی‌همتا می‌باشد. این تئوری ابتدا در سال ۱۹۸۳ در کتاب گاردنر تحت عنوان «چارچوب‌های ذهن، تئوری هوش‌های چندگانه» مطرح گردید و سپس در طی سال‌های بعد مورد بازبینی قرار گرفت.این تئوری درزمینه مباحثی در مورد مفهوم هوش مطرح‌شده بود و مباحثی از این قبیل که آیا روش‌هایی که ادعای اندازه‌گیری هوش رادارند واقعاً علمی می‌باشند؟ را شامل می‌شود.

گاردنر استدلال می‌کند که تعاریف سنتی از هوش، به‌اندازه کافی توانایی‌های مختلف انسان را در برنمی‌گیرد. ازنظر گاردنر دانش‌آموزی که به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان، جدول‌ضرب را یاد می‌گیرد، الزاماً، خیلی باهوش‌تر از دانش‌آموزی که در تلاش برای یادگیری جدول‌ضرب می‌باشد، نیست. این دانش‌آموز دوم ممکن است در سایر انواع هوش‌ها، قوی‌تر از دانش‌آموز اولی باشد و بنابراین ممکن است موضوعات مختلف آموزشی را از طریق رویکردهای متفاوت دیگر، بهتر هم یاد بگیرد و ممکن است در حوزه‌ای به‌غیراز ریاضیات بهتر از او هم عمل کند

پروانه انتشار از  وزارت ارشاد

برای مطلع شدن از آخرین تخفیفات ثبت‌نام کنید

0 نقد و بررسی

نقد و بررسی ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نرم افزار هوش های چند گانه گاردنر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *