هرآنچه برای انتخاب رشته باید بدانید در اینجا به شما می گوییم

ویلیام گلاسر از بزرگترین روانشناسان معاصر و ارائه دهنده تئوری انتخاب در مطالعه ای گسترده به این نتیجه رسید که سطح کیفی زندگی انسان ها به 2 عامل بسیار مهم بستگی دارد:

انتخاب های گذشته

ارتباطات با اطرافیان

به دقت هم که بررسی کنیم می بینیم انتخاب های گذشته ما تاثیر شگرفی بر سطح کیفی زندگی ما گذاشته است. پس هرچه با دقت و هوشمندی بیشتری در انتخاب ها دقت کنیم بی شک کیفیت زندگی بالاتری را در زندگی تجربه می کنیم.

انتخاب رشته در کنار انتخاب شغل و همسر از مهمترین انتخاب های زندگی هر انسانی است. اما نکته مهم این است که انتخاب رشته به تنهایی منجر به بالارفتن کمیت و کیفیت زندگی ما نمی شود. کلیپ زیر را مشاهده نمایید:                               

انتخاب رشته خردمندانه چگونه انتخابی است؟

برای اینکه انتخاب رشته خردمندانه ای داشته باشیم باید بتوانیم عوامل اثر گذار در انتخاب شغل را خوب شناسایی کنیم. چرا که قرار است رشته انتخابی ما به شغل ختم شود. رشته به خودی خود ارزشی ندارد مگر اینکه در آینده به شکل گیری بخشی از هویت ما یعنی همان شغل کمک کند. دنیای امروز با دنیای پدران و مادران ما تفاوت بسیار زیادی کرده است. در قدیم شغل ها طول عمر بسیار زیادی داشتند و یک شغل صدها سال دوام داشت اما الان با رشد پر شتاب تکنولوژی این طول عمر بسیار کوتاه شده است. پس بهتر است ابتدا با بعضی از واقعیت های دنیای مشاغل آشنا شویم:

 

واقعیت های امروز و فردای دنیای مشاغل

طول عمر مشاغل بسیار کوتاه شده است.

در گذشته های نه چندان دور، فردی در اداره، شرکت یا کارخانه ای استخدام می شد و در شغلی تقریبا ثابت به مدت 30 سال کار می کرد و سپس به افتخار بازنشستگی نائل می آمد. امروزه دیگر خبری از این استخدام رسمی و با حاشیه امن نیست یا بسیار کمرنگ است. نیروی کار ممکن است هرچند سالی را در شغلی و سازمانی کارکند و امنیت شغلی هم نداشته باشد. در همه جای دنیا این واقعیت در حال تحقق است کافیست کمی به افراد شاغل دور و برمان نگاه کنیم البته کسانی که جدیدا به سر کار رفته اند. می بینم که همه می گویند قرار دادهای سه ماهه یا حداکثر یک ساله داریم.

تکنولوژی جزء جدایی ناپذیر مشاغل شده است.

امروزه در هر کسب کاری ردپای تکنولوژی را می بینیم. به ویژه از دوران همه گیری کرونا به این طرف که بیشتر هم شده است. بسیاری از مشاغل با ورود تکنولوژی به حوزه کسب کارها متحول و یا حذف شده اند. افرادی هم که باقیمانده اند باید بتوانند با تکنولوژی به خوبی کار کنند. دوست داشتن و نداشتن کار با تکنولوژی دیگر مطرح نیست باید کارمندان بین کار و تکنولوژی و اخراج یا تنزل پست یکی را انتخاب کنند. بسیاری از شغل ها هم با ورود تکنولوژی در حال نابودی هستند. مانند انواع اپراتورها و کارمندان تحویل و تحول پس لازم است تکنولوژی را هم به عنوان یک رقیب در معادلات شغل یابی به حساب آوریم.  

با دنیای VUCA چه کار کنیم؟

جهان ووکا (VUCA world) در اصل به جهان امروز که جهانی نوسانی (volatility)، سرشار از عدم قطعیت و اطمینان (uncertainty)، پیچیده (complexity)، مبهم و رازآلود (ambiguity) است ، اشاره دارد.

نوسان (Volatility)

وضعیت نوسانی یعنی وضعیتی که در آن بی‌ثباتی وجود دارد. قیمت ها روز به روز تغییر می کنند. نفت، دلار، طلا و سایر منابع در حال نوسان هستند و کار پیش بینی و برنامه ریزی را سخت نموده اند.

عدم قطعیت (Uncertainty)

عدم قطعیت اصطلاحی است برای توصیف وضعیتی که به علت فقدان دانشِ مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فقدان دانش مربوط به دانستن علت‌ها و معلول‌ها نیست، بلکه به این معنی است که آیا یک رویداد خاص به اندازه کافی برای شکل دادن به زنجیره ای از علت‌ها و معلول‌ها، مهم و معنادار است یا خیر؟

پیچیدگی (Complexity)

وضعیت پیچیده با بسیاری از بخش های متصل به هم مشخص می شود. باز هم این مورد از وضعیت متزلزل و نوسانی یا نامعین و همراه با عدم قطعیت، متفاوت است. در اینجا تغییر غیر قابل پیش بینی یا ناپایدار وجود ندارد و شما با فقدان اطلاعات کلیدی مواجه نیستید. در واقع، اطلاعات زیادی هم در مورد موضع مورد بررسی وجود دارد، اما پردازش همه آنها باعث گیجی و سردرگمی می شود.

ابهام (Ambiguity)

ابهام مشخص کننده موقعیت هایی است که شک و تردید در مورد ماهیت روابط علت و معلول وجود داشته باشد. یک وضعیت مبهم معمولاً در اطراف یک محصول کاملا جدید، بازار، نوآوری و یا فرصت می چرخد. 

با شرایط بالا باید برای انتخاب رشته خیلی حواسمون جمع باشه.

کلیپ زیر را ببینید تا بیشتر حواستون را جمع کنید

برای رسیدن به شغل رویایی خودت خوب فکر کن تحقیق کن و با مشاوران مسیر شغلی مشورت کن

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید