پکیج ابزار های حرفه ای انتخاب رشته دانشگاه

توضیحات کامل

چه تست هایی برای یک انتخاب رشته بسیار حرفه ای لازم داریم؟

اگر شما مشاوری هستید که در زمینه انتخاب رشته فعالیت می کنید، می دانید که برای انتخاب رشته عالی برای دانش آموز باید به دو پارامتر بسیار مهم توجه کنیم. سطح خودشناسی دانش آموز میزان آشنایی با رشته ها و مشاغل برای خود شناسی دانش آموز باید به سه مورد زیر توجه کنیم استعداد های خاص ویژگی های شخصیتی رغبت ها و علائق

 

برای شناسایی استعداد های دانش آموزان می توانیم به نمرات کسب شده در دبیرستان مراجعه کنیم. اما استعداد خاص دانش آموز که در آن مزیت نسبی دارد نیاز به تلاش بیشتری دارد. با استفاده از تست های سنجش استعداد می توانیم به این مهم دست یابیم. یکی از بهترین تست های استعداد سنجی تست جیمز برت می باشد که 9 استعداد خاص را می سنجد. هر کدام از این استعداد ها برای رشته ای مناسب می باشند.ممکن است رشته و یا شغل خاصی به چند استعداد نیاز داشته باشد.

 

 

برای سنجش ویژگی های شخصیت می توانیم یک مصاحبه با دانش آموز داشته باشیم و برای تکمیل اطلاعات و ارزیابی دقیق تر از او یک تست سنجش ویژکی های مثبت به عمل آوریم. اما این آزمون ها چه کمکی به ما می کنند؟

این آزمون ها طراحی شده اند تا به شما کمک کنند بر موارد زیر احاطه داشته باشید:

  1. سبک شخصی شما چطور می تواند بیش از دیگران، برای حیطه های مشخصی از شغلتان مناسب و کارآمد باشد و چطور می توانید به سمت حیطه های کاری جدید و متفاوت حرکت کرده و صلاحیت های لازم برای آنها را کسب کنید.
  2. درک شما از رفتارها چطور به شما کمک می کند با دیگرانی که ممکن است اغلب با شما تفاوت های زیادی داشته باشند همکاری کنید تا به عنوان اعضای یک تیم و در یک کار گروهی بهترین نتیجه را کسب کنید.

یکی از بهترین آزمون ها تست مایرز بریگز می باشد .این تست به شما کمک می کند تا با 4 بعد اساسی شخصیت فرد دست یابید. این تست به شما کمک می کند تا شغل متناسب با شخصیت مراجع را پیدا کنید

خواهم بیشتر در مورد ویژگی های شخیت بدانم

 

چگونه رغبت های دانش آموز را بسنجیم

رغبت ترجیح خود جوش یک فعالیت بر فعالیت دیگر است یعنی همان کاری که دوست داریم و انجام می دهیم. رغبت ها نیروی بر انگیزاننده ای هستند که فرد را به سمت فعالیت و یا شغل به جلو می برند. جان هالند 6 رغبت اصلی را در انسانها شناسایی نمود. این 6 رغبت در همه ما کم و زیاد وجود دارد اما رغبت هایی که از همه بیشتر وجود دارد در انتخاب رشته اهمیت دارد.

البته در شناسایی رغبت ها باید به پیشینه دانش آموز ازقبیل فعالیت ها ، تفریح ها، کتاب های مورد علاقه و…. پی ببریم.

تفاوت رغبت و علاقه

علاقه دوست داشتنی ظاهری و به قول بزرگترها رو دلی است اما رغبت از درون شخصیت می باشد و معمولا با یک فعالیت عملی همراه است. فردی که برای تماشای فوتبال به ورزشگاه می رود علاقه بیشتری به تیم محبوبش دارد اما کسی که فقط در بعضی مواقع از تلویزیون بازی را تما شا می کند فقط علاقمند است

 

می خواهم بیشتر در مورد رغبت ها بدانم

 

گام دوم آشنایی با رشته ها و مشاغل

بعد از خود شناسی لازم است دانش آموز با رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط با آنها آشنا شود. دانش اموزان با تعداد کمی از رشته ها آشنا هستند و حتی ممکن است این آشنایی ناقص باشد و یا از منابع نا معتبر اطلاعات گرفته باشند. آشنایی با دروس اصلی که در دانشگاه ارائه می شود می تواند به انتخاب دانش آموز کمک کند. مثلا دانش آموزی که هندسه خوبی ندارد برای رشته معماری مناسب نیست. یا دانش آموزی که توانایی مدیریت و تاثیر گذاری او پایین است برای رشته حقوق موفقیت چندانی خواهد داشت. در این پکیج دانش آموزان با رشته های دانشگاهی توسط کارشناسان هر رشته آشنا می شوند .

می خواهم با رشته ها بیشتر آشنا شوم

 

کارت های شغلی ؛ ابزاری منحصر بی نظیر برای دانش آموزان سردرگم
دانش آموزانی که با روش های بالا به خود شناسی نرسیده اند، احتمالا روش مشاوره ای دیگری را می خواهند. رویکرد های پست مدرن می تواند به انها کمک کند. در رویکرد های پست مدرن با سازه های مراجعان آشنا می شویم و به آنها باز خورد می دهیم. سازه های هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. منظوراز سازه این است که ما رویدادها و روابط اجتماعی زندگی خود را طبق یک سیستم یا الگو، تعبیر کرده و سازمان می‌دهیم. ما براساس این الگو درباره‌ی خود‌مان و افراد دیگر و رویداد‌ها، پیش بینی‌هایی کرده و از این پیش بینی‌ها برای هدایت کردن پاسخها و اعمال‌مان استفاده می‌کنیم. بنابراین، برای شناختن شخصیت، ابتدا باید الگوهای خودمان، یعنی نحوه¬‌ای که دنیای خود را سازمان می‌دهیم بشناسیم.

 

 

برای مطلع شدن از آخرین تخفیفات ثبت‌نام کنید

0 نقد و بررسی

نقد و بررسی ها

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پکیج ابزار های حرفه ای انتخاب رشته دانشگاه”